Зв'яжіться з нами

Військово-морські сили

Як готують офіцерів морської піхоти

Опубліковано

від

Незабаром відбудеться перший випуск молодих офіцерів морської піхоти. Під час навчання у виші кожен з них має наїздити на бронетранспортері майже 100 км, здійснити близько 30 стрибків із парашутом. А в перспективі курсантів цього факультету навчатимуть виконувати й спеціальні водолазні завдання

Вперше за часи незалежності України у Військовій академії в Одесі ведеться підготовка майбутніх офіцерів — командирів морської піхоти, які опановують нову спеціалізацію «Управління діями підрозділів морської піхоти». Незабаром відбудеться перший випуск молодих офіцерів й 11 лейтенантів очолять бойові підрозділи національного флоту.

…«Бойова тривога! Морському десанту приготуватися до проведення морської десантної операції!»

П’ять кабельтових до острова Тендрівська коса. З моря під прикриттям димової завіси до берега наближається середній десантний корабель «Юрій Олефіренко» з бронетехнікою на борту. У твіндеку триває нарада, морські піхотинці схилилися над картою, узгоджуються практичні дії штурмових груп, перевіряється зброя, прогріваються двигуни бронемашин. Завдання: під вогневим прикриттям тактичних груп «чорних беретів», які здійснюють підтримку з корабля, захопити узбережжя острова, зайняти оборону, забезпечити умови для прибуття основних сил і в подальшому ідентифікувати та знищити виявлені незаконні збройні формування.

Цього разу на узбережжя Тендрівської коси десантувалися не досвідчені й загартовані в боях на Донбасі морські піхотинці, а курсанти — майбутні офіцери морської піхоти. Це черговий польовий вихід курсантів з фактичним виходом на кораблі у море. Ще кілька років тому морський похід курсантів на бойовому кораблі навряд чи відбувся б. У військових вишах України взагалі не готували офіцерів для морської піхоти Військово-Морських Сил. Російська агресія і війна на Сході країни змінили ситуацію.

— Підготовка майбутніх офіцерів-морпіхів здійснюється у Військовій академії (м. Одеса) з вересня 2016-го. Тоді ми набрали першу групу, наступного року знову провели набір. Крім того, 2017 року було прийнято рішення додатково набрати ще групи морських піхотинців із числа курсантів 3-го і 4-го курсів факультетів Десантно-штурмових військ, військової розвідки і спеціального призначення, — розповідає один з ініціаторів створення спеціалізації для підготовки офіцерів морської піхоти, заступник начальника Військової академії (м. Одеса) з навчальної роботи — начальник навчального відділу полковник Олег Маслій. — Був оголошений конкурс для відбору. На одне місце претендувало більше 15 осіб. Отже, зараз у нас навчаються близько 80 курсантів — морських піхотинців, і ми маємо повний цикл підготовки — з першого по четвертий курс.

Актуальність підготовки офіцерів для морської піхоти є на сьогоднішній день очевидною. У сучасних умовах гібридної війни цілком ймовірне подальше розширення РФ масштабів дій саме з морського напрямку із завданням вогневих ударів з російських кораблів та висадкою морського десанту на українське узбережжя як Чорного, так і Азовського моря. У разі виникнення такої ситуації морська піхота має бути готова до захисту берегової смуги нашої країни, українських торговельних портів та об’єктів морської інфраструктури тощо. Тому в одеській Військовій академії ведеться дуже серйозна та прискіплива підготовка.

За словами заступника начальника факультету ДШВ з навчальної роботи підполковника Тараса Остапчука, однією з особливостей навчання курсантів є морська десантна підготовка, завантаження і розвантаження техніки, водіння бронетранспортерів у воді та на суходолі. До речі, відповідно до програми навчання кожен курсант-морпіх повинен наїздити на БТРі понад 90 км, але зазвичай майбутні офіцери долають значно більшу відстань. У перспективі у військовому виші сподіваються вдосконалити процес проведення курсантами морської десантної підготовки і дещо ускладнити її новими елементами. Зокрема курсанти старших курсів повинні вміти виводити бронетранспортер з твіндека корабля у відкрите море та пересуватися в ньому плавом. Це дуже складний етап в управлінні бронемашиною.

…Одне з тренувальних місць Центру забезпечення навчального процесу Військової академії на узбережжі Чорного моря. Триває практичне водіння бойових машин плавом на морській ділянці. «Чорні берети» відпрацьовують навички дій під час висадки морського десанту, ведуть пошуково-рейдові дії, зачистку території. Вогнева підготовка включає стрільбу з усіх видів стрілецької зброї.

До обіду курсанти десантуються на необладнане узбережжя і нейтралізують терористів, які «захопили» маяк із заручниками. Або відпрацьовують протидесантну оборону. Наприклад, ворожий морський десант висаджується на наше узбережжя, а завдання курсантів — здійснити так званий контрдесант. Паралельно на фланг або в тил противника, що тільки-но висадився, десантується наш підрозділ, порушує їхню організацію системи управління, бойовий порядок, всіма силами і засобами у взаємодії з іншими підрозділами знищує ворога.

Вже по обіді курсанти вчаться на полігоні мистецтву ведення війни в міських умовах, коли бронетехніку, танки і артилерію можна використовувати обмежено, основна частина зачистки лягає на плечі невеликих вогневих штурмових груп. Для цього там зведено спеціальні будівлі та споруди, які максимально реально відтворюють міську забудову. Моделюються ситуації, ідентичні з тими, що виникають під час ведення бойових дій на Донбасі. Курсанти вчаться ухвалювати рішення безпосередньо на полі бою. Це цілком виправдано, адже командир вогневої групи знаходиться на місці і краще знає ситуацію. Далі вчаться розміновувати мінні пастки, надають першу медичну допомогу, евакуюють поранених товаришів. Під вечір — виконання нормативів інженерної підготовки та захисту від зброї масового ураження.

— Загалом структура підготовки нової спеціалізації «Управління діями підрозділів морської піхоти» розподілена на кілька етапів. Перший курс — це підготовка командирів відділення, на другому і половину третього курсу ми готуємо командирів взводів, далі відповідно (кінець третього — половина четвертого) ведеться підготовка командирів рот. Заключний семестр навчання — управління діями батальйону. Ми стараємося вдосконалювати навчальний процес, наповнюємо його новими формами та методами підготовки, щоб вийти на більш якісний рівень, — зазначає підполковник Тарас Остапчук.

Майбутні офіцери морської піхоти мають не тільки впевнено почуватися за кермом бронетранспортера, але й згідно з програмою навчання першого курсу повинні здійснити двотижневий шлюпочний похід. Це важливо, адже тоді морпіхи відчувають море і перевіряють себе у штормових умовах. Ще курсанти мають виконати близько 30 стрибків з парашутом та не менше 16 разів висадитися у складі морського десанту на узбережжя, а в перспективі курсантів навчатимуть виконувати спеціальні водолазні завдання.

Також у межах легкої водолазної підготовки керівництво військового вишу планує започаткувати заняття з практичними водолазними спусками. Для цього будується спеціальний водолазний тренажерний комплекс. Для ефективної роботи в акваторії курсантам потрібні й легкі рятувально-плавальні засоби, якими планують доукомплектувати навчально-матеріальну базу академії. Тож у подальшому підготовку та якість навчання особового складу буде суттєво підвищено.

Віталій ПАНЧИШИН, «Народна армія»

na.mil.gov.ua

Зараз обговорюють