Зв'яжіться з нами

Блоги

У світі налічується до 500 приватних військових компаній

Опубліковано

від

У сучасному світі приватні охоронні та військові компанії, виконуючи широке коло завдань, стали помітними й традиційними гравцями в напружених зонах і регіонах

Із середини 1990-х діяльність ПВК (приватні військові компанії) почала легалізуватися. 2008 року 17 держав підписали Документ Монтре. Це своєрідний кодекс правил — перша спроба на міжнародному рівні унормувати діяльність ПВК, створити уніфіковану основу із ключовими визначеннями для реалізації державами національних заходів у цій галузі.

Згідно з цим документом, «ПВК — це приватні підприємницькі суб’єкти, які надають військові чи охоронні послуги, незалежно від того, як вони себе характеризують. Послуги включають збройну охорону й захист людей та об’єктів, наприклад, транспортних колон, будівель та інших місць, техобслуговування й експлуатацію бойових комплексів, утримання під вартою в’язнів і консультування або підготовку місцевих військовослужбовців і охоронців».

При цьому в кожній із держав діяльність ПВК має свої особливості, а в кожної з компаній подібного профілю своє бачення цілей, завдань і можливостей для завоювання свого місця в доволі конкурентному й професійному середовищі.

Кількість приватних військових і охоронних компаній за останні десятиліття зросла до 300. Місткість світового ринку в цій галузі становить сотні мільярдів доларів. Розглянемо найбільш відомі та впливові.

ACADEMI (BLACKWATER)

Американська охоронна фірма сформувала пропозицію, попит і моду на послуги приватних військових компаній.


Заснована 1997 року колишнім спецпризначенцем Еріком Принцом разом із тренером зі стрільби Елом Кларком. У 2003 році бійці корпорації діяли в Іраку. У 2010-му компанію перейменували на Academi. Сьогодні вона є величезною військовою компанією, яка спеціалізується на замовленнях у проведенні військових операцій та супроводі вантажів. Кожен підрозділ, що входить до складу корпорації, виконує ту чи іншу функцію. Так, Blackwater Maritime Solutions готує підрозділи спецпризначення військово-морських сил багатьох країн, наприклад, Азербайджану та Греції. До складу компанії Academi входять також компанії Blackwater Airships, яка конструює безпілотники, Blackwater Armored Vehicle — легку бронетехніку, Raven Development Group займається будівельницькою діяльністю, К-9 готує службових собак. Мозком корпорації можна назвати компанію Хе Watch, що моніторить усю діяльність підрозділів корпорації, збирає інформацію про воєнні конфлікти, контрабанду зброї та інші дані, що стосуються військової сфери. Крім того, співробітники Academi допомагають у встановленні правопорядку в зонах стихійних лих.

G4S

Багатонаціональна фірма, яка надає послуги у сфері безпеки. G4S було засновано 2004 року після злиття данської компанії Group 4 Falck і британської Securicor PLC. Штаб-квартира розташована у Великобританії. Компанія є другим за розміром приватним роботодавцем у світі. Чисельність співробітників — майже 700 тис. осіб. Представництва фірми розташовані в 125 країнах світу. Спеціалізується на комерційному і гуманітарному розмінуванні й утилізації боєприпасів, розробці та виробництві електронних технологій моніторингу, зокрема програмного й апаратного забезпечення, яке використовується для відстеження правопорушників.

FDG СОRP

Fort Defence Group Corporation було засновано в США 1996 року FDG Corp. Діяла практично в усіх гарячих точках світу — Сомалі, Аденській затоці, Іраку, Гвінеї-Бісау, Ізраїлі, Палестині, Секторі Газа й Афганістані. Компанія надає такі послуги, як охорона суден і вантажів, військова логістика, морські та сухопутні перевезення, навчання спеціальних підрозділів і груп охорони для дій у районах високого ризику, військове консультування. Особлива роль в організації відведена підрозділу FDG SEAL, куди входять плавці-охоронці, які можуть протистояти тероризму на високому професійному рівні на воді та під водою.

DYNCORP
Найбільша приватна військова компанія США, яка веде свою історію від двох фірм, заснованих у 1946 році. DynCorp отримує щорічний дохід, який перевищує 3,4 млрд доларів. Персонал — понад 10 тис. осіб. Працює в таких сферах, як проведення повітряних операцій, відновлення й розвиток, технічне обслуговування та експлуатація, навчання розвідувальних органів, охоронні послуги. Співробітники компанії обслуговують також американські військові літаки і вертольоти, забезпечують повітряну підтримку в боротьбі з лісовими пожежами.
Американська приватна військова компанія, заснована 1987-го. У штаті — близько 300 колишніх американських генералів. Компанія на комерційній основі консультує у різних сферах: управління й реформування армії (в Іраку), підбору й закупівлі озброєння (у Грузії), розробки доктрин та концепцій (у Грузії), рішень ситуаційних і оперативних проблем, проведення гуманітарних операцій та військових навчань. Фірма надає послуги американському уряду і владі інших держав, діючи спільно з Пентагоном і ЦРУ. MPRI бере участь у кількох програмах створення колективних сил швидкого реагування, які зможуть проводити гуманітарні та миротворчі операції в Африці. Військову реформу фірма допомагає проводити у Нігерії.

AEGIS DEFENCE SERVICES

Британська ПВК. Заснована 2002 року. Штаб-квартира розташована в Базелі. Має офіси в Кенії, Іраку, Непалі, Бахрейні, Афганістані та США. Чисельність компанії сягає 20 тис. осіб. Головним замовником є американський уряд. Співробітники компанії займаються охоронною діяльністю в аерокосмічному, дипломатичному та урядовому секторах, а також у гірничорудній і нафтогазовій індустріях. Фірма має контракт із американським урядом, який передбачає організацію безпеки в Іраку й охорону уряду США у Кабулі.

TEAM WORKER-CREW & SR

Створена в липні 2017 року. Зареєстрована в Естонії. Основний вид діяльності — консалтинг у сфері безпеки. Основу компанії складають люди зі знанням і досвідом роботи в силових та охоронних структурах. Основна частка персоналу — українці, які були учасниками миротворчих місій, решта — 5–10 років відслужили у французькому легіоні. Усі фахівці пройшли підготовку у відповідних центрах і офіційно підтвердили власний кваліфікаційний рівень. Свою діяльність TEAM WORKER-CREW & SR починала з роботи на морі — здійснювала супровід суден на піратонебезпечних напрямках. Але останнім часом в цьому секторі відчувається демпінг цін, тому компанія переключилася на сушу. Здебільшого це Ірак і Афганістан, країни, де зараз працює найбільше людей за контрактом. Приймаючи рішення про відкриття компанії в країні Євросоюзу, враховували кілька чинників. Один із них — відсутність відповідного законодавства в Україні. Ще один пов’язаний із тим, що для багатьох зарубіжних замовників Україна поки що не є відповідним авторитетом. Це часом ускладнює вирішення низки юридичних питань, також і щодо захисту інтересів українців, які працюють у компанії.

«ГРУПА ВАГНЕРА»

У 2013 році російські менеджери ПВК Moran Security Group, що спеціалізувалася на захисті торгових суден від піратів, зареєстрували в Гонконгу ПВК «Слов’янський корпус» і набрали за тимчасовою трудовою угодою 267 співробітників для «охорони родовищ і нафтопроводів» у Сирії. Замість того співробітники «Слов’янського корпусу» взяли участь у громадянській війні в цій країні. Також «Група Вагнера» діяла в Україні — в Криму та на Сході країни, здійснюючи терористичні операції. Саме цій ПВК приписують проведення спецоперацій проти українських військ на першому етапі війни на Донбасі й знищення ряду польових командирів «ДНР»/«ЛНР», які вийшли з-під контролю московських кураторів. Служба безпеки України 7 жовтня 2017 року заявила, що бійці «Групи Вагнера» брали участь у бойових діях на Донбасі з 2014-го. За даними СБУ, вони причетні до збитого Іл-76, штурму луганського аеропорту та Дебальцевого. Було встановлено 1570 імен і даних щодо бойовиків «Групи Вагнера», також і тих, хто загинув на території України. У 2017 році «Групу Вагнера» було включено до списку санкцій США й визнано незаконним збройним формуванням.

Підготував Володимир АЛЄКСЄЄВ, «Народна армія»

www.na.mil.gov.ua

Реклама
Коментарі

Зараз обговорюють