Зв'яжіться з нами

Історія

Титул «Бога війни» артилерія здобула ще в XVI–XVII століттях, чому дуже посприяли й запорозьки козаки

Опубліковано

від

Козацька артилерія була однією з небагатьох родів військ, що мала постійні форми організації та фінансування як під час війни, так і в мирний час.

Вона сформувалася в окрему організаційну структуру в перші роки визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького. Найславетнішою сторінкою в її історії стала облога Збаража влітку 1649 року. За свідченнями сучасників, українська артилерія налічувала 144 гармати. Козацькі гармати систематично обстрілювали польський табір. Як згадували очевидці, одне ядро вбивало часом по 10 солдатів.

Завдяки нищівному вогню всі спроби прориву поляків було відбито. Як відомо, наслідком битви стала Зборівська мирна угода.

Артилерія збройних сил державних формувань України в 1917–1921 роках успадкувала організацію, озброєння й тактику бойових дій російської армії. Цьому сприяли такі обставини: по-перше, українізовані гарматні бригади, полки та дивізіони Центральної Ради створювалися на базі гарматних частин російської армії; по-друге, на службу в українське військо прийшли та очолили органи управління артилерії, гарматні частини десятки фахових генералів і сотні старших офіцерів із російської армії. Серед перших українізованих артилерійських частин були три гарматні бригади 1-го Українського корпусу генерала Павла Скоропадського. Однак українізовані гарматні полки та бригади в умовах розпаду російської армії виявилися неспроможними зберігати боєздатність, причиною чого була також надмірна політизація війська, особливо більшовицька агітація.

На другому етапі творення власного війська формувалися невеликі підрозділи — батареї й дивізіони, що закладали основу української артилерії армії УНР. Організацію та озброєння армійської артилерії армії Української держави було підпорядковано безпосередньо головному інспекторові артилерії генералу Сергію Дельвігу. До її складу входили дві бригади армійської артилерії та окремий протиповітряний гарматний полк.

Під час воєнних операцій 1918–1919 років українську артилерію, попри її нечисленність, завдяки маневруванню силами успішно застосовували в оборонних боях.

Інф. «НА»

 

na.mil.gov.ua

Реклама

Зараз обговорюють