Зв'яжіться з нами

Історія

Степан Бандера: «Наша влада буде страшною…» Чи все ж «…страшною для наших ворогів»?

Опубліковано

від

Діалог істориків, який проливає світло на боротьбу ОУН-УПА та її викривлення в дзеркалі російської історіографії

Не один рік я вважав російського письменника-публіциста Марка Солоніна об’єктивним дослідником історії (зближувало й те, що за освітою ми технарі) — ще відтоді, коли ознайомився з його дослідженнями «радянсько-німецької війни 1941–1945 років», які російські військові історики оцінили як фальсифікації та намагання «очорнити перемогу» та які Віктор Суворов, навпаки, назвав «золотою цеглиною» у фундамент тієї історії війни, котру ще буде колись написано. Пізніші публікації із засудженням експансіоністської політики путінської Росії, зокрема анексії Криму та агресії на Донбасі, професійний аналіз версій катастрофи «Боїнга» рейсу МН17 (після закінчення авіаінституту Солонін працював у закритому КБ) тільки посилили це переконання. Так було аж до 21 липня цього року, коли я, отримавши від Солоніна чергову розсилку (за підпискою), прочитав його відповіді на питання слухачів радіостанції «Эхо Москвы»

Цілком несподіваною для мене виявилася відповідь публіциста на запитання: «Чому героїв українського опору, які боролися за незалежність батьківщини в неймовірно складних умовах, в Ізраїлі критикують і прирівнюють до нацистських злочинців, тоді як героїв Ізраїлю, котрі боролися за незалежність батьківщини терористичними методами проти англійського протекторату й місцевого арабського населення, такій критиці не піддають?»

Обурена тирада пана Солоніна зводилася до того, що, мовляв, не можна порівнювати «сіоністські бойові організації», які «намагалися боротися з колонізаторами», з тими (учасниками українського Опору), котрі, «не зупиняючись перед масовими звірячими вбивствами десятків тисяч беззбройних людей, боролися за створення на «етнічних українських теренах» (до того ж кордони цих «теренів» вони збиралися встановити збройною рукою на власний розсуд) тоталітарної держави чітко пізнаваного фашистського типу».

Я вирішив уступити в діалог й у своєму першому листі до пана Солоніна зауважив, що таку ж риторику ми чуємо нині від Кремля про українців, які захищають свою землю на Донбасі від агресії РФ, про «київську хунту», про «антиконституційний переворот»… І висловив припущення, що таке могло статися або через те, що він поверхово знає цю тему, оскільки вона не була метою його досліджень, або що він (у що не хочеться вірити) поділяє позицію кремлівської — як радянської, так і нинішньої — пропаганди в цьому питанні.

Не ставлячи собі за мету «відбілювати» або «очорняти» дії як частин Червоної Армії (пан Солонін це знає краще за мене), так і воїнів УПА, — на війні, як на війні: у білих рукавичках давно вже не воюють, — усе-таки зазначу, що останні просто змушені були вдаватися до «неправильної» партизанської війни, оскільки вступили в смертельний двобій із ворогом, який мав непорівнянно більшу промислову, військову, пропагандистську міць і, врешті-решт, людські резерви величезної держави, в той час, як повстанські структури створювалися на принципах самоорганізації та самозабезпечення.

УПА, на відміну від «визволителів зразка 1939 року» (безперечно, панові Солоніну відомо, чому населення західних областей України, яке радісно зустрічало їх квітами, дуже швидко змінило своє ставлення на протилежне), воювала на СВОЇЙ землі, захищаючи СВІЙ народ і СВОЮ землю ВІД обох ЧЕРВОНОПРАПОРНИХ ОКУПАНТІВ (радянська пропаганда недарма називала нацистів коричневою чумою, аби, бува, не сплутали їх зі «справжніми червонопрапорними»). І місцевий люд, як свідчать факти, цілковито підтримував цю боротьбу: хіба без такої підтримки змогла б протистояти УПА наймогутнішій армії Європи більше як 10 років? От саме ця масова підтримка УПА і є неспростовним доказом того, що «масовий терор УПА проти мирного населення» — то не більше ніж пропагандистський міф «визволителів». А тлом для нього стали злочини численних спецгруп МДБ, що діяли «під виглядом бандитів УПА». Як встановила урядова Комісія з вивчення діяльності ОУН-УПА, «у липні 1945 року в західних областях України діяло 156 спецгруп», за кожною з яких «тягнеться шлейф провокаційних убивств, грабежів, зґвалтувань…» Доповідні записки радянських військових прокурорів того часу на численних прикладах демонструють «яскраво виражений бандитський, характер» дій спецгруп, котрі, як засвідчують факти, широко застосовували «свавілля та насильство над місцевим населенням, піддавали катуванню, жорстоко мордували, ґвалтували…» На думку військового прокурора військ МВС Г. Кошарського, їхні дії «не може бути виправдано жодними оперативними міркуваннями», оскільки «жертвою їхньої (цих «спецгруп». — Авт.) сваволі часто стають особи, не причетні до українсько-бандитського підпілля».

Це змушені визнати навіть ті московські історики, яких неможливо запідозрити в щонайменшій підтримці боротьби УПА: «…ми знаємо, як мужньо, без будь-яких союзників і з мізерною надією на перемогу протягом довгих років війни й навіть після неї БОРОЛИСЯ ЗА СВОБОДУ ТА НАЦІОНАЛЬНУ НЕЗАЛЕЖНІСТЬ Організація українських націоналістів під керівництвом С. Бандери та її Українська повстанська армія, — пише відомий російський військовий історик, дослідник природи колабораціонізму, академік Академії військових наук Росії М.І. Семиряга (фундаментальне дослідження «Коллаборационизм. Природа, типология и проявления в годы Второй мировой войны» 2000 року). — ЦЕ СЛІД ВИЗНАТИ, незалежно від того, як ми оцінюємо завдання та методи бандерівців».

І наостанку я зазначив панові Солоніну, що він таки має рацію, наголошуючи, що «Ізраїль — далеко не єдина країна, де цих «героїв» критикують». Як і не єдина країна, де не визнають Голодомор геноцидом українського народу. На жаль…

Відповідь Марка Солоніна не забарилася. Він різко відповів, що не бажає витрачати час на вивчення чужого «потока сознания»…

Будучи, м’яко кажучи, дещо здивованим таким тоном, у короткому листі-відповіді я наголосив, що апріорі готовий був погодитися з тим, що він не підтримує позицій кремлівської пропаганди, але, прочитавши надіслану «в Приложении» статтю Солоніна про боротьбу ОУН-УПА, опубліковану в 2010 році, змінив цю думку.

Уже в самій назві свого допису М. Солонін учинив підміну: «Наша влада буде страшною…» Дійсно, казав свого часу Степан Бандера щось подібне. Але не зовсім так: «Наша влада буде страшною для наших ворогів». Про це фальшування зазначав у рецензії на статтю С. Грабовський («День». — № 8. — 19 січня 2012 року.): «Наша влада буде страшною», — це не Бандера казав, а Олесь Бузина вклав такий вислів в уста лідерові ОУН(б), а потім його повторив Солонін. Я ж лише поставив запитання: а чого вона має бути ДЛЯ ВОРОГІВ іншою? Однак відповіді не дістав.

Солонін наголошує, що «…керівники ОУН твердо й послідовно взяли курс на співпрацю з новою, динамічною європейської силою — гітлерівською Німеччиною…» Так, у боротьбі з непорівнянно потужнішими гнобителями, прагнучи здобути незалежність і зібрати воєдино розшматовану «добрими сусідами» Батьківщину, українці змушені були шукати сильних союзників (і не варто оцінювати їхні тогочасні дії з висоти «високоморального» нинішнього світопорядку). Та чи можна хоча б порівняти масштаби «співпраці» ОУН з головним союзником Гітлера — сталінським СРСР, який, власне, виплекав вермахт, забезпечив Німеччину стратегічною сировиною й виступив на боці Гітлера проти Польщі, чим обидва біснуваті й увергли світ у Другу світову? До того ж Сталін і керівники ОУН мали абсолютно різні цілі щодо використання Гітлера: якщо перший прагнув розширити межі більшовицької імперії (для чого й «вигодовував» Гітлера як запал для розпалювання майбутньої світової пожежі), то для українських державників, як наголосив, зокрема, й сам М. Солонін, «незмінною метою» було «визволення України від багатовікового московського ярма». Оце, до речі, і спричинювало головну відмінність у ставленні Москви до українського та російського націоналізму. Імперський центр завжди панічно боявся «провінційних» націоналістів, які хотіли, щоб сам народ, а не Кремль, був господарем на своїй землі. Українських повстанців, які піднялися на визвольну боротьбу, таврували за це як «фашистських прихвоснів», «буржуазних українсько-німецьких націоналістів» і безжально винищували, на противагу російському націоналізму, який, навпаки, маючи своїм завданням розширити «прєдєли» «єдінонєдєлімой» шляхом загарбання чужого, ніколи не переслідувався.

Ба більше, Москва традиційно вважає його хорошим.

Коли ж керівники ОУН зрозуміли, що Берлін не збирається сприяти створенню Української держави, що красномовно продемонструвала репресивна реакція верхівки Третього рейху на проголошення 30 червня 1941 року «Акту відновлення Української держави» у Львові, то закликали українців виступити проти Німеччини. На це пан Солонін одразу ж парирував: нібито «бандерівці, які «пішли в підпілля», активних бойових дій проти німецьких окупантів не вчиняли й навіть не планували». Але звернімося до поважних джерел.

У працях відомого дослідника історії України періоду Другої світової війни Володимира Косика наведено документи з німецьких архівів, що фіксують численні епізоди організованої боротьби ОУН з окупаційною владою в різних регіонах України, зокрема в Житомирі, Запоріжжі, Києві, Полтаві, Сталіно (Донецьку) тощо. Навіть головний комісар ковпаківців Руднєв (аж ніяк не прихильник ОУН та УПА) під час знаменитого рейду «Від Путивля до Карпат» (червень — жовтень 1943 року) в щоденнику змушений був визнати, що (українські — Ред.) повстанці «б’ють німців», ба більше — саме вони «Б’ЮТЬ НІМЦІВ» там, де «за два роки не ступала нога жодного партизана».

Про відмову ОУН від будь-якої співпраці з окупаційною владою свідчать і численні німецькі документи. Зокрема, у «Донесенні про події в СРСР № 164» від

4 лютого 1942 року, адресованому «начальникові поліції і Служби безпеки (СД)», наголошено: «Захоплені друковані матеріали й свідчення різних бандерівців, заарештованих останнім часом, знову доводять, що прихильників бандерівського руху неможливо залучити до якоїсь позитивної співпраці. Залишається лише вибраний шлях цілковитого знищення цього руху…» В інструкції проводу ОУН, уривок з якої було вміщено в таємному донесенні № 20 з окупованих районів Сходу, яке передали німці в Берлін 11 вересня 1942 року начальникові поліції безпеки й СД, зазначено: «…Усяке співробітництво з окупантами розцінюватиметься як національна зрада, яка каратиметься смертю. Ми повинні здобути Українську державу!..» Це змушені, повторю, визнати навіть московські історики, також і військові.

«Після т.з. «відновлення незалежності» (30 червня 1941 року), — дорікає п. Солонін, — самозваний «уряд» Я. Стецька 4 липня 1941 року розіслав вітання Адольфу Гітлеру, Герману Герінгу…» Але, не сумніваюся, історик знає, що й керівництво СРСР вітало керівників Третього рейху. Наприклад, міністра закордонних справ Німеччини Й. фон Ріббентропа: «Дякую Вам, пане міністре, за привітання. Дружба народів Німеччини та Радянського Союзу, скріплена кров’ю, має всі підстави бути тривалою та міцною. Й. СТАЛІН». — «Правда», № 355, 25 грудня 1939 року), і керівництво СРСР отримувало привітання у відповідь, і навіть, як і належить союзникам, проводило спільні з вермахтом паради з приводу спільних перемог у війні з Польщею.

А ось один зі зразків того, як пан Солонін майстерно підтверджує поширений міф. Цитую: «Одразу після того, як Львів захопили німецькі війська (у рядах яких був і батальйон «Нахтіґаль» під командуванням Романа Шухевича), у місті почалися масові вбивства євреїв і представників польської інтелігенції». По-перше, пан Солонін краще за багатьох знає, що військові підрозділи не займалися масовими вбивствами цивільного населення. Знищенням єврейського населення на окупованих територіях займалися спеціальні айнзацгрупи, до яких батальйон «Нахтіґаль» не мав жодного стосунку. Але тут історик застосував навіть не логічну зв’язку «увійшли й почали», а такий собі натяк: «увійшли» — «почалися». А більшого фальсифікаторам і не треба: головне притягнути за вуха. Ще одна брехня в цій каламутній воді — «гауптман» Шухевич…

Далі пан Солонін усе ж визнає (згнітивши серце), що «переконливих доказів причетності Романа Шухевича до масових убивств у Львові надано не було». Тоді навіщо вся ця попередня риторика? І замість зрозумілого «не було» оце «надано не було»! Зате, аби закінчити містифікацію, він із віртуозністю фокусника переносить звинувачення із Шухевича на уряд Стецька, який, мовляв, навіть не «спробував припинити звірячі вбивства». І створює ще один алогізм: то він пише, що «оунівці розіграли «спектакль» із проголошенням 30 червня 1941року в окупованому Львові так званого «уряду суверенної України», то дорікає «так званому», чому він не зупинив (?!) німців у реалізації їхніх планів…

Аби навести лад із такою інтерпретацією подій, пропоную два коротких приклади. У детальному дослідженні «Вбивство 25 професорів вищих навчальних закладів у Львові гітлерівцями в липні 1941 року» Зигмунта Альберта, опублікованому 1964 року в першому освенцимському зошиті «Пшеґльонда лекарскего», і у 2-му томі книжки «Окупація і медицина» 1974 року містилися короткі біографічні відомості про всіх убитих доцентів і професорів, пізніше доповнені фотографіями, новими подробицями розстрілу, слідства, пошуків і виявлення винуватців злочину. І там немає навіть згадки ні про воїнів УПА, ні про батальйон «Нахтіґаль». Докладно розкриває витоки створення міфу про участь «Нахтіґалю» в погромах український історик Володимир В’ятрович. Він наголошує («Дзеркало тижня», № 6 (685), 16–22.03.2008), що «судові органи Німеччини двічі визнавали недійсними звинувачення проти вояків батальйону «Нахтіґаль»).

Також голова Асоціації єврейських організацій і громад (Ваад) України Йосип Зісельс заявив («Дзеркало тижня. Україна». — № 1. — 14.01.2010), що «вже кілька разів звертався в Інститут «Яд ва-Шем» із проханням надати для публікації матеріали (як свідчать публічні заяви працівників інституту, такі існують) про діяльність Шухевича восени 1941 року в Львові». Але так нічого й не отримав.

М. Солонін стверджує, що «скільки-небудь активного бандерівського підпілля на схід від Дніпра знайти так і не вдалося», тобто практично все «бандерівське підпілля» зосередилося на захід від Дніпра. Отже, саме там тільки й могли вони займатися «масовими звірячими вбивствами десятків тисяч беззбройних людей» (заява в прямому ефірі «Эха Москвы» 21 липня). Але чи підтримувало б тоді місцеве населення своїх убивць? УПА не мала тилового забезпечення (за її спиною не стояла міць СРСР). Її тилом було лише місцеве населення (повторю: воїни УПА теж були місцевими, і вони захищали свою землю). Факти терору й масових убивств чисельних спецгруп МДБ, чиї дії мали, як кваліфікували їх радянські ж прокурори, «яскраво виражений бандитський характер», пана Солоніна анітрохи не зацікавили…

Зате російський історик усіляко доводить, що упівці були «нацистськими прихвоснями». Чого варте лише ось таке твердження: «Виконуючи черговий наказ своїх німецьких господарів, українські націоналісти розіграли новий підлий трюк — заявили про створення так званої «Української повстанської армії». Однак у чому ж полягає «підлість» цього «трюку»? Автор — ні пари з уст.

Насамкiнець нашого діалогу я взяв на себе сміливість дати щиру пораду панові Солоніну: прислухайтеся до голосу тих людей, які все ще поважають вас, не кривіть душею й не пишіть на теми, за які навіть доброзичливі коментатори звинувачують вас — і справедливо — у «тенденційності» та використанні «сумнівних джерел», бо з ваших текстів стирчать видимі навіть неісторикам вуха російського великодержавного шовінізму. Це принизливо та негідно вашого таланту. Але вибір, безумовно, за вами…

Як бачимо, столітній висновок Володимира Винниченка про те, що російська демократія, а також «лібералізм та об’єктивність російських учених», додає С. Грабовський, закінчується там, де починається «українське питання», не втратив своєї актуальності. Бо важко не погодитися із твердженням С. Грабовського: «що російський ліберал, що чорносотенець: коли заходить мова про боротьбу українців за свою свободу, то і лексика, і «аргументація», і прийоми впливу на підсвідомість читачів у них однакові». Може, причиною цього й справді, як висловився про схожий «консерватизм» М. Солонін, є «інерція мислення. Інерція одного разу розпочатої війни» Московщини проти Русі-України?

Михайло ЛУКІНЮК,викладач КПІ,

член Національної спілки письменників України,

автор книжок «Україна — Крим — Росія: старі міфи і нова реальність взаємин», «Руйнуймо міфи!» та «Обережно: міфи!»,

спеціально для «Народної армії»

na.mil.gov.ua

Реклама
Коментарі

Історія

Острів Відродження: як Радянський союз випробовував біологічну зброю

Опубліковано

від

Від

За часів “холодної війни” радянський острів Відродження в Аральському морі був надсекретним випробувальним майданчиком для смертоносної біологічної зброї. Попри те, що експерименти завершилися понад два десятиліття тому, їхня спадщина залишилася донині.

На кордоні між Казахстаном і Узбекистаном серед безкінечної мертвої пустелі лежить острів, або радше те, що залишилося від нього.

Колись на ньому було жваве рибальське селище, оточене бірюзовими лагунами Аральського моря – тоді четвертого за величиною у світі, багатого рибними запасами.

Коли Радянська влада відвела річки Сирдар’ю і Амудар’ю, які живили Арал, на зрошення бавовняних полів, сталася екологічна катастрофа. Вода відійшла, і море перетворилося на пустелю.

Все, що залишилося від колишньої оази сьогодні, – це шар солоного піску, просоченого канцерогенними пестицидами.

Температура ґрунту тут регулярно досягає 60°C, а єдиними ознаками життя є скелети висушених дерев і верблюди, що ховаються в тіні гігантських кістяків кораблів.
Обміління Аралу збільшило територію острова майже в 10 разів, між островом і материковою частиною з’явився перешийок.

Завдяки ще одному радянському проекту Відродження перетворилося на одне з найбрудніших і найнебезпечніших місць на планеті.

У 1970-х на острові сталася низка зловісних подій. 1971 року на дослідницькому судні “Лев Берг” захворіла молода жінка, учена. Сталося це після того, як корабель збився з курсу в жовтуватому тумані неподалік від острова.

Через кілька днів жінці поставили діагноз “віспа”, попри те, що вона була прищеплена від цієї хвороби. Хоча згодом учена видужала, спалах інфекції призвів до зараження ще дев’ятьох людей у її рідному місті, троє з яких померли. Одним з них був молодший брат дослідниці.

Рік по тому в човні, що дрейфував біля берега острова, виявили тіла двох рибалок, зниклих раніше. Тоді припустили, що причиною смерті стала чума.
За деякий час місцеві жителі почали витягувати з моря цілі сітки мертвої риби. Ніхто не розумів, що відбувається. А потім у травні 1988 року в степу біля острова раптово загинуло величезне стадо сайгаків. Майже 50 тисяч тварин померли практично впродовж години.

Десятиріччя по тому острів зберіг свої моторошні таємниці. Частково тому, що мало хто може потрапити на нього.

З 1990-х років, коли на Відродженні не залишилося мешканців, всього кілька експедицій було здійснено до острова. У 2005 році журналіст і географ з Оксфордського університету Нік Міддлтон зняв про отруйний острів документальний фільм.

“Я розумів, що там щось відбувається, і звернувся до колишнього британського військового, щоби він провів інструктаж знімальній групі перед поїздкою”, – розповідає Міддлтон.

“Чесно кажучи, він до смерті перелякав нас”.

Арал почав пересихати, після того як радянська влада відвела річки, що впадали в море, на зрошення полів для вирощування “білого золота” – бавовни

Військового експерта, який зрештою також приєднався до експедиції, звали Дейв Батлер.

“Багато чого могло статися”, – каже він. У якості запобіжного заходу за тиждень до поїздки Батлер призначив усій команді антибіотики.

Весь час з моменту прибуття на острів дослідники перебували в протигазах із високотехнологічними повітряними фільтрами, товстих гумових чоботах та захисних білих костюмах.

І це не було параноєю. Аерофотозйомка, проведена ЦРУ в цих місцях ще 1962 року, виявила один острів, який помітно вирізнявся на тлі решти рибальських острівців, поцяткованих пірсами і хатинками.

На знімках було видно полігон, казарми та плацдарм. Але це далеко не все. На острові були розташовані науково-дослідні будівлі, загони для тварин та майданчики для випробування зброї.

Відродження перетворилося на військову базу найнебезпечнішого типу: місцем тестування мікробіологічної зброї.
Проект тримали в суворій таємниці – острів навіть не було позначено на радянських мапах. А для купки посвячених він був відомий під назвою “Аральськ-7”.

За роки випробувань місце перетворилося на лабораторію жахів.
У повітрі над островом витали хмари спор сибірської виразки, віспи та чуми, дощами на землю опадали туляремія, бруцельоз, тиф та інші екзотичні захворювання.

Вони просочувалися в піщаний ґрунт і накопичувалися в ньому.

Ізольоване розташування острова, який відкрили лише в ХІХ столітті, зробило його ідеальним місцем для укриття від пильного ока західної розвідки. А море навколо стало природним захистом.

Через це острів й обрали місцем найбільшого в історії сховища спор сибірської виразки (антраксу).

Їхнє походження й досі залишається невідомим. Але припускають, що їх було вироблено в лабораторії військового містечка №19, секретного об’єкта біля російського міста Свердловськ (тепер Єкатеринбург).

“Аральськ-7” був частиною масштабної програми розробки біологічної зброї, в якій було задіяно понад 50 тисяч співробітників і 52 виробничі потужності на всій території СРСР.

Спори сибірської виразки вирощували у величезних бродильних чанах, а процес вимагав не менш дбайливого підходу, ніж пивоваріння.
У 1988 році, через дев’ять років після того, як витік спорів сибірської виразки в лабораторії №19 призвів до загибелі щонайменше 105 людей, влада нарешті вирішила позбутися смертоносного запасу.

Спори змішали з хлором і у величезних цистернах транспортували до Аральська, портового містечка на узбережжі Аральського моря (тепер розташованого за 25 км до нього).

Там їх завантажили на баржі і доправили на Відродження. Від 100 до 200 тонн рідкої маси поспіхом закопали в землю і забули.

Переважну частину часу бактерії сибірської виразки перебувають у вигляді спор – неактивної форми, здатної до виживання в екстремальних умовах. Вони не гинуть ані у ваннах з потужною дезінфекцією, ані під час нагрівання до 180°С.

У землі вони можуть зберігатися сотні років. Одного разу спори сибірки виявили під час археологічних розкопок у руїнах середньовічної лікарні в Шотландії. Вони чудово збереглися поруч із залишками вапна, яким багато століть тому, вочевидь, намагалися їх знищити.
У 2005 році острів все ще оточувала вода, тому знімальній команді довелося добиратися на човні

Нещодавно на крайній півночі Росії від сибірської виразки помер 12-річний хлопчик. Через спалах хвороби в Ямало-Ненецькому окрузі були госпіталізовані 72 кочовики, з них 41 дитина. Загинуло понад тисяча північних оленів.

Причиною спалаху вважають аномальне потепління, внаслідок якого на берег викинуло тушу північного оленя, що пролежала в льодовику щонайменше 75 років.

Зрозуміло, що спосіб, у якій радянська влада намагалася знищити спори патогену на Відродженні, був абсолютно неефективним.

Через роки після розпаду СРСР, після терористичних атак у Токіо та оприлюднення інформації про масштабну програму біозброї в Іраку, з’явилися побоювання, що токсична зброя може потрапити до рук терористів або будь-якої злочинної влади.

Тоді уряд США відрядив групи фахівців провести тести.
Точне розташування сховища сибірської виразки ніколи не розголошувалося, але відшукати його не стало проблемою. Ями були такими величезними, що їх було чітко видно на знімках з космосу.

У кількох зразках ґрунту американські дослідники виявили життєздатні спори патогену і запропонували очистити територію.

Проект вартістю 6 млн дол. передбачав спорудження глибокої траншеї поруч зі сховищем. Її стінки всередині вистелили пластиком і заповнили тонами сухого хлору.

Все, що мали зробити працівники, це пересунути забруднений ґрунт до траншеї. Для проекту найняли сотню місцевих робітників, які протягом чотирьох місяців працювали в 50-градусній спеці у захисних скафандрах.

Смертоносне сховище вдалося знищити. Протягом шести днів спори сибірської виразки розчинилися в хлорі.
Втім, це – не кінець історії. Півстоліття токсичних випробувань просто неба спричинили зараження всього острова.

“Отже, сибірська виразка нікуди не зникла, будьте певні, вона там є”, – каже Лес Бейлі, міжнародний експерт з Університету Кардіффа. Він 10 років досліджував мікробіологічну зброю у британській лабораторії “Портон-Даун” у Солсбері.

Не кажучи вже про поховання інфікованих тварин, кожне з яких містить до сотні туш, або непозначена могила жінки-науковця, яка померла кілька десятиліть тому під час роботи з інфекційним агентом.
“Інфікованих тварин треба закопувати на глибину не менше двох метрів. Якщо це місце затопить водою, спори можуть піднятися на поверхню, і дощові черви розповсюдять їх”, – пояснює фахівець.

Досить моторошним є той факт, що схоже місце існує набагато ближче, ніж далека центральноазійська пустеля. Йдеться про невеликий острів Груінард біля узбережжя Шотландії.

Лише один рік з 1942-го по 1943-ий він був головним центром тестування біозброї у Великій Британії. У ході випробувань овець заганяли на огороджену територію і скидали на них з повітря великі дози спорів сибірської виразки.

На острові Груінард біля узбережжя Шотландії протягом року випробували особливо небезпечний штам сибірської виразки – Vollum 14578

Через три дні вівці почали вмирати. Смерть від сибірської виразки важко сплутати з чимось іншим – “варто лише подивитися на роздуту тушу з крововиливом”, – каже Бейлі.

Після завершення випробування від туш тварин ретельно позбулися. Дослідники спалили їх і навіть підірвали скелю, щоби поховати під нею забруднену ділянку.

Однак, навіть одна серія експериментів забруднила острів так сильно, що очистити його не вдалося. Груінард оголосили непридатним для життя людей і тварин та залишили його.

Єдині, хто наважився ступити на нього, півстоліття по тому, були вчені з лабораторії “Портон-Даун”. А також брати Флетти, які раз на рік припливають на острів з материка, щоби освіжити фарбу на попереджувальних знаках. Груінард відвідують тільки у захисних костюмах.
Зразки ґрунту, взяті 1979 року, показали, що майже через чотири десятиліття після завершення випробувань, кількість спор сибірської виразки в ньому складала від 3 000 до 45 000 на один грам землі.

Ідеї, як очистити “забрудненого монстра”, як почали називати острів, включали різноманітні рішення. Його пропонували повністю залити бетоном або зняти верхній шар ґрунту та транспортувати його в Північну Атлантику.

Зрештою, кожен дюйм острова площею 1,96 кв. км обприскали розчином формальдегіду, змішаним з морською водою. Груінард остаточно визнали безпечним у 1990 році.

Сьогодні на острів можна легко дістатися на човні, хоча знайти охочих доправити вас туди буде нелегко.
На щастя, Відродження розташоване далеко від туристичних маршрутів. Щоби потрапити до нього, Міддлтону, Батлеру та їхній команді довелося спочатку проїхати крізь Казахстан до Кіланді, селища біля узбережжя Аральського моря.

Спочатку планували найняти човен із провідниками, щоби дістатися до острова. Але, як і слід було очікувати, місцеві не горіли бажанням відвідати горезвісне Відродження.

“Врешті-решт нам вдалося домовитися з місцевими “шукачами скарбів”, – розповідає Міддлтон.

Але відплив довелося відкласти через харчове отруєння членів екіпажу. Втім, за кілька годин після запланованого від’їзду селище і Аральське море накрила величезна пилова буря.

“Це було схоже на апокаліпсис. Якби в цей момент ми опинилися в середині шторму на своїх утлих човниках, ми б напевно загинули”, – каже Батлер.

Наступного дня команді, нарешті, вдалося дістатися острова.

Науково-дослідна база на Відродженні ділиться на дві частини: адміністративно-житлову – містечко Кантубек, побудоване для науковців та їхніх сімей, та лабораторний комплекс, розташований за два кілометри на південь від нього.
У 1990-х останні мешканці містечка Кантубек на Відродженні залишили острів

Хоча острів лежить на території Узбекистану, дослідники дісталися до нього через Казахстан – отримати узбецьку візу було складно.

Щоби доїхати до бази, розташованої всередині острова, довелося здолати досить велику ділянку шляху крізь пустелю. Команда пересувалася на мотоциклах без мап. Усі були одягнені в біоізоляційні костюми.

“Думаю, вони (провідники. – Ред.) орієнтувалися за сонцем”, – пояснює Батлер.

Попри небезпеку наші провідники вже кілька разів відвідували наукове містечко. Вони вивозили з нього мідні труби, освітлювальну арматуру, поступово розбираючи місто і полюючи на усе, що можна продати.

“Перше враження від Кантубека, що місто все ще будується”, – розповідає Міддлтон.

Сьогодні Кантубек – напівзруйноване місто-привид, в якому ознаки колись звичайного міського життя контрастують із натяками на дещо більш зловісне.

Тут можна побачити звичайні житлові будинки, їдальню, пару шкіл. Але подекуди між ними трапляються вкриті павутиною тріщин портрети військових, праці Маркса та Леніна, іржаві танки.

“Місто викликає досить дивні почуття. З одного боку, це – огидне видовище розпаду, з іншого – дитячий майданчик, прикрашений малюнками з мультфільмів, які геть не вписуються в цей мертвий краєвид”, – зазначає Міддлтон.

“І повна тиша – жодного птаха чи комахи”.
Місцеві прагнули якнайшвидше залишити острів, і на цьому перший візит було завершено. Незабаром команда знову вирушила на Відродження – цього разу вони планували відшукати лабораторний комплекс.

“Наші провідники доставили нас до входу, але далі іти відмовилися, зазначивши, що чекатимуть нас назовні”, – каже Батлер.

Те, що Міддлтон і його команда побачили на місці – офіційна назва якого “польова науково-дослідна лабораторія” – виглядало надзвичайно тривожно.

“Будівлі лабораторій взагалі не очищені, – розповідає Міддлтон. – Схоже, їх просто закинули”.
Вздовж стін вишикувалися великі скляні резервуари з небезпечними речовинами, підлога вкрита склом від сотень тисяч розбитих флаконів, піпеток, чашок Петрі. Всюди розкидані старі захисні костюми з масками та протигазами.

Лабораторія нагадує кадр із відеогри з апокаліптичним сюжетом, частково тому, що в одному епізоді “стрілялки” Call of Duty зображено саме це місце.

Всередині лабораторії колишній військовий Батлер наказав, щоби команда одягла протигази з більш потужними фільтрами. “Рівень шкідливих речовин завжди вище всередині приміщення”, – пояснив він.

Крім спор сибірської виразки, в повітрі також могли міститися молекули формальдегіду – надзвичайно небезпечного для вдихання канцерогену.

Однак уже за 15 хвилин фільтри дихальних апаратів переповнилися, розповідає Батлер.

“Перша ознака, що фільтр забився, це різкий запах, який проникає крізь протигаз. Таке трапляється, коли повітря містить дуже високу концентрацію агресивної хімічної речовини”, – пояснює експерт.
Лише за 15 хвилин в приміщенні лабораторії фільтри в протигазах були переповнені

Команда вирішила не ризикувати і швидко залишила приміщення. Дейв Батлер був єдиний, хто побажав повернутися туди наступного дня.

“Для мене це був захопливий досвід – шанс скористатися набутими знаннями. Але визнаю, це – досить оригінальна думка”, – каже він.

У якості запобіжного заходу Батлер взяв мазки з носа кожного члена команди та перевірив їх на наявність спор сибірської виразки.

Підстави турбуватися були. Існує кілька різновидів антраксу з летальним кінцем в залежності від того, як людина заразиться.

Зараження через шлунково-кишковий тракт найчастіше трапляється у травоїдних тварин, як-от велика рогата худоба, коні, вівці та кози, й досі призводить до смертності людей в країнах, що розвиваються.

Симптоми можуть варіюватися, але, як правило, включають блювоту, діарею та ураження ротової порожнини до кишківника.

Але дуже часто буває достатньо одного контакту зі шкірою. У XIX столітті в Йоркширі була відома так звана “хвороба сортувальника вовни”, якою могли заразитися працівники текстильної індустрії.

Втім, найжахливішою формою є повітряно-крапельний шлях зараження. Щойно спора сибірської виразки потрапляє до організму, вона вражає лімфатичні вузли.
Там спори починають розмножуватися, після чого вони потрапляють у кров і поширюються по всьому організму, спричинюючи пошкодження всіх тканин та внутрішні кровотечі.

Весь процес може тривати кілька місяців, але врешті принаймні вісім із десяти людей вмирають.

“Вочевидь, це ідеальна біологічна зброя”, – каже Таліма Пірсон, біолог з Університету Північної Арізони, яка працювала над виявленням штаму антраксу, що спалахнув у Свердловську.

“Схоже, вони отримали бактерію з дикої природи”, – додає фахівець.

Утім, звичайна форма сибірської виразки не задовольняла радянських дослідників. Аральськ-7 було побудовано на піку гонки озброєнь із США та Великою Британією.

Місія полягала в тому, щоби розробляти дедалі більш небезпечні, витривалі та смертоносні патогени. Треба було створити такі бактерії, які були б стійкими до антибіотиків, і віруси, від яких не захищало б навіть щеплення.

Але 10 квітня 1972 року три країни підписали угоду про припинення розробок біозброї. І саме в цей момент радянська влада розпочала свою найстрашнішу програму.

Вони вирішили застосувати досягнення молекулярної генетики, яка тільки почала розвиватися. Відтепер нові види біозброї будуть розробляти, а не вирощувати з природних зразків.

Провідниками до острова стали місцеві “шукачі скарбів”

Серед новітніх розробок був й особливо небезпечний штам сибірської виразки – STI. Він був стійким до широкої низки антибіотиків, зокрема, пеніциліну, рифампіпіну, тетрацикліну, хлорамфеніколу, макролідів та лінкоміцину.

До небезпечних якостей природного антраксу вчені додали токсини, які розривали червоні кров’яні клітини, спричинюючи гниття тіла.

Вони також зменшили розмір спор до п’яти мікрометрів (у 30 разів тонше за людську волосину), зробивши їх ідеальними для зараження через повітря.

Перш, ніж залишити територію полігону, Батлер спорудив на пляжі зону санобробки. Кожен член команди мав повністю роздягнутися і ретельно помитися антибактеріальним милом.

“Треба було переконатися, що жодна спора не залишилася у волосяних частинах тіла”, – каже військовий експерт.

На щастя, результати мазків виявилися негативними й у всієї команди, і навіть у провідників, які відмовилися від захисного спорядження.

На даний момент спори сибірської виразки на острові Відродження залишаються тільки в ґрунті.

А щодо таємничих спалахів інфекцій у 1970-х і 1980-х роках, тепер відомо, що судно “Лев Берг”, відхилившись від курсу, потрапило в хмару розпорошеної біля острова віспи.

Радянська влада, на чолі з колишнім головою КДБ, а потім генсеком ЦК КПРС Юрієм Андроповим, доклала великих зусиль, щоби приховати цей інцидент.

Точно невідомо, який це був різновид вірусу, але на думку Девіда Еванса, вірусолога з Університету Альберти в Канаді, це мав бути штам “Індія-1967”.

“Відомо, що в Радянському Союзі виводили саме цей вид, – пояснює Еванс. – У них була дуже застаріла технологія, яка потребувала великої кількості ДНК”.

Це був надзвичайно небезпечний штам. Його отримали від хворого індуса, який приїхав до Москви в 1967 році.

Є дві можливі причини, чому заразилися прищеплені люди. Або радянська вакцина не була достатньо якісною, або вони отримали дуже високу дозу інфекції.
За радянських часів було кілька інцидентів масової загибелі сайгаків, виду, що знаходиться під загрозою зникнення

Чи інфікований острів сьогодні? “Напевно, ні”, – пояснює Еванс.

Нещодавно в Сибіру виявили могили людей, померлих під час епідемії віспи понад 120 років тому. Попри те, що їхні могили зберігалися у вічній мерзлоті, вчені виявили в їхньому організмі лише ДНК вірусу.

“Навіть у лабораторії, де віруси зберігають за температури -80°C в ідеальних умовах, вони поступово втрачають свою інфекційність”, – зазначає вчений.

Бактерії чуми, які радянська влада також намагалася використати як біозброю, й досі широко розповсюджені в Центральній Азії, причому число захворювань зросло вже після розпаду СРСР.

Таємничими залишаються випадки мору риби в Аральському озері та масової загибелі сайгаків. Але катастрофічний стан екології на Аралі і нещодавні схожі випадки масової загибелі тварин дозволяють припустити, що причиною загибелі була не біологічна зброя.

Утім, хочеться вірити, що назва острова Відродження не стане символічною, і хвороботворні мікроорганізми не повернуться найближчим часом.

bbc.com

Продовжити читання

Історія

8 найсмертоносніших спецпідрозділів в світі

Опубліковано

від

Від

Елітний спецназ – одна з найбільш підготовлених і найбільш грізних військових одиниць, якою держава може похвалитися

Вони відправляються туди, куди інші солдати бояться ступити. Спецпризначенці оцінюють потенційні загрози, вирішують стратегічні завдання та проводять сміливі рятувальні місії.

Це дійсно кращі з кращих.

Такі солдати пройшли ретельну підготовку, яка покликана відсіяти тих, хто не відповідає суворим стандартам.

У світі, де важливість розмірів військових сил країни вже не є мірилом ефективності, вплив цих формувань зростає.

8. Спеціальна служба Пакистану
Більш відома в країні як “чорні лелеки” через своєрідний головний убір. За інформацією ЗМІ, навчальний курс включає в себе 36-кілометровий марш-кидок, що триває до 12 годин.У жовтні 2009 року пакистанський спецназ штурмував офісну будівлю і врятував 39 осіб, які були заручниками у бойовиків руху “Талібан”.

7. Іспанський “Unidad de Operaciones Especiales”
Військово-морський загін спеціального призначення є одним з найбільш відомих європейських спецпідрозділів. Був створений у 1952 році, а за основу бралися традиції британських морпіхів.70%-80% кандидатів на зелений берет не проходять відбору. Іноді трапляється, що 100% кандидатів поточного набору не підходять.

6. Група втручання французької жандармерії
У світі антитерористичних сил мало хто може конкурувати із французьким спецпідрозділом жандармерії. За час їхньої роботи було звільнено понад 600 людей. Закони Франції забороняють публікацію фотографії співробітників цієї служби.Одним із найцікавіших епізодів в історії діяльності підрозділу стався в 1979 році, коли терористи вчинили теракт в Мецці. Через заборону немусульман входити в святе місто, троє французьких бійців прийняли Іслам, щоб допомогти Саудівській Аравії знешкодити бойовиків.

5. Сайерет Маткаль
Ізраїльський Сайерет Маткаль – це ще один з найбільш елітних підрозділів. Його основною метою є збір розвідданих, і спецпідрозділ часто діє у глибокому тилу противника. Під час відбору, кандидати долають важкі тренувальні вправи, перебуваючи під постійним контролем лікарів і психологів. Тільки найсильніші проходять відбір і потрапляють в спецназ.

4. Спеціальна човнова служба
Британський еквівалент ВМС США на морі, в повітрі і на Землі – це Спеціальна човнова служба. Процес відбору включає в себе виснажливе випробування на витривалість, тренування в джунглях, в дощових лісах Белізу, і бойові тренування, які передбачають інтенсивний допит кандидатів. І ви маєте тільки дві спроби, щоб пройти випробовування.

3. Морські котики
Щоб приєднатися до підрозділу спеціального призначення Військово-морських сил США, ви повинні бути в змозі зробити мінімум 42 віджимання за дві хвилини, 50 присідань за дві хвилини і забіг на 1,5 км за 11 хвилин. І це все перед початком відбору.

2. Спецпідрозділ Дельта
Дельта – це ще більш елітний спецпідрозділ ніж Морські котики. Контр-терористичний підрозділ, сформований у середині 1970-х років, дуже засекречений і жорсткий щодо кандидатів. Колишній співробітник Дельти Пол Хоу сказав, що відібрав тільки 12 або 14 чоловік із 240 призовників, яких він тестував.

1. Спеціальна повітряна служба
Головний підрозділ Сил спеціальних операцій Британської Армії. Підрозділ SAS є аналогом Спеціальної човнової служби, який діє починаючи з 1941 року. Блок часто сприймається як “оригінальний” підрозділ спецназу серед аналогічних підрозділів у всьому світі. На їх погонах нанесена знаменита фраза “Хто ризикує, той перемагає” (“Who dares wins”). Відповідаючи на питання про важливість ролі спецназівців у боях, які пішли на війну в Ірак, американський генерал Стенлі Маккрістал відповів: “Значна роль. Не міг би зробити це без них.”.

 

informal.com.ua

Продовжити читання

Історія

Унікальний музей ракетних військ вражатиме новими експонатами

Опубліковано

від

Від

Колекція розташованого в селищі Побузьке Кіровоградської області Музею ракетних військ стратегічного призначення – одного з двох у світі – поповнилася новими експонатами.

Як повідомляє Zruchno.Travel із посиланням на прес-службу музею, тепер відвідувачі можуть побачити пересувний запасний командний пункт дивізії, а також справжній військовий ешелон з 5 вагонів та маневрового потяга.

Так, на початку 2018-го на території музею побудували 132 метри залізничних колій для експонування військового ешелону. Він укомплектований маневровим тепловозом, двома пасажирськими вагонами для особового складу, вагоном супроводу та ізотермічними транспортними вагонами для транспортування ТПК (транспортер переднього краю).

До складу ж іншого нового експоната – колони рухомого запасного командного пункту – ввійшли 7 унікальних військових машин. Зокрема, дві машини бойового управління (МОБД 15В231), машина бойового управління (МБУ 15В129), дві машини зв’язку для приймання й передавання даних та дві машини-гуртожитки.

“2 машини-гуртожитки МОБД 15Т118 призначені для життєдіяльності та відпочинку особового складу чергових змін при виконанні завдань в польових умовах. Кожна машина розрахована на розміщення 24 осіб (6 купе на 4 осіб) З особистими речами та зброєю”, – пояснили в адміністрації музею.

Крім того, на території музею ракетних військ з 1 травня цього року розпочне роботу кафе VOEVODA, в якому будуть подавати традиційні страви української кухні.

До того ж в адміністрації анонсували появу й інших нових експонатів найближчим часом. Так, скоро в музеї можна буде побачити вертоліт МІ-8МТ і ракету 53Т6 “вбивцю ракет”.

ukrinform

Продовжити читання

Зараз обговорюють