Зв'яжіться з нами

Повітряні сили

Роботизована система автопілота для вертольотів

Опубліковано

від

Замість другого пілота – автономна система. Військові дослідники працюють над новою технологією, яка візьме на себе управління вертольотом, у той час як пілот буде виконувати інші важливі задачі.

Система ALIAS (Aircrew Labor In-Cockpit Automation System) створена агенцією DARPA і являє собою «невидимого» роботизованого другого пілота, що дозволяє льотчику координувати переміщення інших об’єктів, коригувати план дій чи виконувати будь-яке завдання, що вимагає повної концентрації, повідомляє офіційний сайт DARPA. Водночас пілот завжди може контролювати дії ALIAS – перепланувати поточний рейс, визначити інший маршрут тощо. Також система стане в пригоді, якщо обидва пілоти будуть поранені, або ж для виконання простих завдань, таких як постачання вантажу.

«Льотчик має максимально сконцентровувати свою увагу на бойовому завданні. Тому в системі ALIAS ми інтегрували останні досягнення безпілотників у пілотованому вертольоті через інтерфейс, що забезпечує взаємодію з автономними можливостями», – розповідає Грем Дрозецький, менеджер програми ALIAS.

Наразі система ALIAS була інтегрована у вертоліт Sikorsky S-76B та продемонстрована у жовтні в Форт Естіс, штат Вірджинія. Вертольоти з цією системою виконали ряд завдань, зокрема зліт та приземлення в прикордонних зонах, вибір місця посадки, планування траєкторії польоту та уникнення перешкод. Для визначення відстані до завад та при виборі безпечної зони посадки вертоліт використовує вбудовані датчики LIDAR.

Пілот, що тестував цю технологію, зазначає, що військові таку систему називають «місію адаптивної автономії», та впевнений – військовим дійсно потрібен літак, який може сам долати перешкоди та визначати маршрут, поки пілот зосереджується на ролі командира. Перед тим, як користуватися системою під час реального польоту, пілоти мають можливість протестувати її на симулятори, що надалі зменшить час планування місії та забезпечує підготовку досвідчених операторів.

Наступним етапом для розробників системи ALIAS буде її інтеграція у Black Hawk UH-60 для тестування та демонстрації в 2019 році. «Ми обрали саме цю платформу для того, щоб показати всі можливості системи ALIAS, а також якнайшвидше зацікавити наших потенційних партнерів», – зазначає Дрозецький. Окрім зазначених функцій системи йдеться також про можливість повного висвітлення типових завдань для екіпажу та аварійних процедур; інтеграція з наявними системами й підсистемами; можливість швидко інтегрувати нові додатки, а також сторонні алгоритми та програми на наявні літаки; адаптація дисплею та кабіни літальних апаратів під особливості та вимоги системи.

defence-ua

Реклама
Коментарі

Зараз обговорюють