Зв'яжіться з нами

Історія

Ребрендинг сухопутної складової вітчизняного флоту: зміна іміджу починається з назви

Опубліковано

від

Багато дослідників сучасної історії України небезпідставно стверджують, що зі здобуттям у 1991 році незалежності України її інститути формально стали інститутами нової держави, але реально і армія, і правоохоронні органи залишилися радянськими за змістом.

Однак на відміну від Радянської армії Збройні Сили України втратили агресивність і виявились слабо підготовленими до війни з колишньою «метрополією», особливо в нових «гібридних» умовах. Не останню роль у цьому відігравала й привязаність до військових традицій – свят, назв, увіковічнення героїв війн тощо.

Сьогодні стає очевидним, що зміну вигляду війська необхідно було проводити одразу ж після проголошення незалежності. Тоді через слабкість агресивного сусіда був час будувати Збройні Сили з нуля, в тому числі й впроваджувати суто українські військові традиції, а не видозмінювати радянські устої і звичаї. Час показав, що держави, які почали цей процес на початку 90-х років минулого століття, зараз є членами НАТО та мають збройні сили відповідних стандартів.

Про необхідність «ідеологічного перепрошивання» армії заговорили після Помаранчевої революції та російсько-грузинської війни, в тому числі й на флоті.

Протягом 2009 року у військах берегової оборони Військово – Морських Сил Збройних Сил України за ініціативи тодішнього начальника Центру військ берегової оборони генерал-майора Олександра Островського проводилася робота по відновленню історичної пам’яті задля того, щоб сучасні морські піхотинці з гордістю могли назвати себе нащадками славних традицій воїнів українського флоту доби визвольних змагань. Адже корені української морської піхоти сягають буремних років визвольної боротьби 1917-21 років.

Ukrainian Military Pages Ukrainian Military Pages На фото: Морський міністр УНР М. І. Білинський і
С.O.Шрамченко (у формі 1-го Гуцульского полку
морської піхоти, 1919 р.)

Саме на початку 1919 року контр-адмірал Михайло Іванович Білинський, тодішній міністр морських справ Української Народної Республіки, розпочав формування першого полку морської піхоти, який отримав назву «Гуцульського». Свою назву полк дістав через те, що через недостатню кількість спеціалістів з морської справи його основу склали молоді гуцули – сплавники лісу з карпатських річок.

Згодом полк виріс у дивізію морської піхоти, яка протягом 1919-20 років в авангарді військ Української Народної Республіки брала участь у запеклих боях за визволення рідної землі.

Останній бій морські піхотинці прийняли 21 листопада 1921 року під містечком Базар на Житомирщині. Вони вибрали смерть замість неволі та загинули непереможеними, тим самим подавши приклад безмірної відданості своєму народові і військовому обов’язку. Герої битви під Базаром – морські піхотинці флоту Української Народної Республіки, своїм життям відстояли честь української зброї і Українського Флоту.

Ukrainian Military Pages

1. Офіцер 1-го Гуцульського полку морської піхоти. 1919 р.
2. Старшина 1-го Гуцульського полку морської піхоти. Квітень 1919 р.

Результатом роботи щодо увічнення пам’яті українських морпіхів мало стати присвоєння почесного найменування «імені Михайла Білинського» єдиному на той час в Україні батальйону морської піхоти, дислокованому в Феодосії. Українські морські піхотинці з гордістю могли вже тоді називати себе «Білинцями». Також планувалося назвати одну з рот батальйону «Гуцульською». Та й роботу з комплектування військовослужбовцями служби за контрактом було спрямовано на те, щоб юнаки з Івано-Франківщини – правнуки українських морських піхотинців доби визвольних змагань, проходили службу саме в морській піхоті.

Однак з різних причин тим задумам не судилося збутися. Єдине, чим тоді змогли скористатися командири військових частин сухопутної складової Військово-Морських Сил – це положеннями наказу Міністра оборони України від 11.06.2008 року №262 «Про затвердження Змін до Інструкції про порядок надання об’єднанням, з’єднанням, військовим частинам, кораблям, установам, військовим навчальним закладам, підприємствам та організаціям Збройних Сил України дійсних та умовних найменувань і правила їх застосування при листуванні», які дозволяли для бойових частин у загальновійськовий номер після цифрової позначки включати найменування населених пунктів за місцем їхньої дислокації.

Тож на момент анексії Криму військові частини мали назви: 406 Сімферопольська берегова артилерійська група, 1 Феодосійський окремий батальйон морської піхоти, 501 Керченський окремий батальйон морської піхоти. Не мала назви, пов’язаної з місцем дислокації, лише 36 окрема бригада берегової оборони, дислокована в Перевальному поблизу Сімферополя.

Ukrainian Military Pages Емблеми військових частин військ берегової оборони ВМС ЗС України, початок 2014 року

Російсько-українська війна змушує по-новому підійти до справи присвоєння почесних найменувань військовим частинам, акцентуючи увагу на перемогах української зброї в різні часи – доби Київської Русі, часів козаччини та періодів визвольних змагань у ХХ столітті, при цьому абстрагуючи від російсько-радянської спадщини на кшталт «…ордена Кутузова ІІІ ступеню».

Цілком виправданим і доцільним на сьогоднішній день є присвоєння одній з військових частин морської піхоти імені Михайла Білинського. Також доречним буде увіковічнення імені Петра Болбочана – визволителя Криму від більшовиків у квітні 1918 року.

Ukrainian Military Pages Ukrainian Military Pages На фото: полковник Петро Болбочан, генерал Олексій Алмазов.

Увічнення цих імен в назвах військових частин морської піхоти може стати певною ідеологічною противагою у смисловій війні, підкреслюючи боротьбу проти російських загарбників. До речі, військова частина Чорноморського флоту РФ, дислокована в Криму на місці 36 бригади берегової оборони, нині носить назву 126 Горлівської дивізії – однієї з частин, яка в 1944 році визволяла півострів від гітлерівців, що напевне має на меті підкреслити їх значення як визволителів.

Можливо, незабаром звернення до морських піхотинців «Білинці» або «Болбочанівці» стане звичним явищем.

Флотські артилеристи-гармаші в недалекому майбутньому зможуть називати себе «Алмазівцями» – на честь Олекси Алмазіва, очільника артилерії під час Кримського походу українських військ під проводом Петра Болбочана, адже військова частина має «кримське» коріння.

Певну роботу щодо визначення можливих напрямів присвоєння почесного найменування проведено й у новоствореній реактивній артилерійській частині флоту, дислокованій на Одещині.

Перший напрям пов’язаний з прямим історичним зв’язком з реактивною артилерійською частиною, колись дислокованою на теренах Криму – 816 артилерійським Ельбінгським полком.

Ukrainian Military Pages

Емблема та нагрудний знак 816 реактивного полку

Перевагами цього варіанту є те, що 816 реактивний полк раніше перебував у складі Чорноморського флоту, а згодом у ВМС ЗС України; простежується пряма лінія правонаступності, оскільки реактивний артилерійський дивізіон, який став першим підрозділом новоствореної реактивної частини, веде свою історію від одного з дивізіонів 816 реап; військовослужбовці, які колись служили в полку, зараз з честю виконують завдання по захисту Батьківщини (серед них полковник Євген Добринін); певна кількість ветеранів полку проживає на території України і не пориває зв’язку зі Збройними Силами України загалом і ВМС ЗС України зокрема (в їх числі Олег Найда).

Емблеми реактивного артилерійського полку та окремої артилерійської бригади ВМС ЗС України

Спірним питанням є акцентуація уваги виключно на радянській спадщині, адже 816 реап було сформовано під час ІІ світової війни під Ленінградом.

Другий напрям має на меті вшанування в почесному найменуванні імені одного з артилерійських начальників – учасника боротьби за незалежність Української держави. У взаємодії з Національним воєнно-історичним музеєм України встановлено, що найбільш оптимальним є присвоєння військовій частині імені полковника армії УНР Григорія Павловича Чижевського, в різні часи командира 1 Українського гарматного полку дивізії Синьожупанників, міністра внутрішніх справ УНР, начальника 3 гарматної бригади Залізної дивізії Армії УНР, учасника Другого Зимового походу (був начальником артилерії Української повстанчої армії).

Ukrainian Military PagesВоїни Армії УНР в таборі інтернованих у місті Каліш (Польща), квітень 1921 року. Перший зліва у першому ряду – полковник Григорій Чижевський. Фото з сімейного архіву Чижевських

Перевагами даного варіанту є увіковічнення імені одного з видатних артилерійських начальників доби визвольних змагань українського народу; проживання нащадків вказаного воєнначальника на території Польщі.

Третій напрям пов’язаний з існуванням у складі українського війська під час визвольних змагань 1917-1921 років Чорноморського гарматного полку. Історія цієї артилерійської частини пов’язана з діяльністю Костянтина Смовського, який у 1918 році створив і очолив гарматну батарею Гайдамацького коша Слобідської України, разом з нею брав участь у вуличних боях із більшовицькими повстанцями, зокрема, за “Арсенал”, дніпровські мости; в подальшому створив і очолив гарматну батарею Окремого чорноморського коша, на основі якої сформував Чорноморський гарматний полк. Артилеристи Чорноморського коша, а згодом Чорноморської дивізії, боронили Київ від більшовиків взимку 1919 року. В умовах постійних боїв, розвалу та деморалізації Чорноморської дивізії внаслідок більшовицької пропаганди саме артилеристи гарматного полку першими перейшли до інших військових формувань молодої держави і продовжили боротьбу. Перевагою даного варіанту є увіковічнення назви однієї з артилерійських військових частин доби визвольних змагань 1917-1921 років, яка до того ж гармонійно поєднує сучасні специфіку і приналежність військової частини до Військово-Морських Сил.

Звичайно, зміна назв військових частин потребуватиме кропіткої роботи та співпраці істориками, зокрема з співробітниками Національного воєнно-історичного музею України.

Підготовка ідеологічного підґрунтя для змін потребуватиме кропіткої роз’яснювальної роботи серед особового складу, спрямування зусиль інформаційно-пропагандистського забезпечення на формування нового світогляду військовослужбовців, просякнутого історичним символізмом. Ця робота буде доволі тривалою, але вона вкрай необхідна.

«Вірний завжди», «Ми – Боги війни», «Обрані долею» – гасла військових частин сухопутної компоненти українських Військово-Морських Сил: морських піхотинців та флотських артилеристів. В цих гаслах закарбовані й славні традиції наших предків. Хотілося б, щоб імена славних синів Вітчизни були навіки закарбованими в назвах цих частин. І тоді можна буде впевнено сказати: «Славетним бойовим традиціям воїнів українського флоту – жити, а значить і вітчизняному флоту – бути!».

 

ukrmilitary

Історія

Французькі генерали розстрілювали земляків за опір окупантам

Опубліковано

від

Від

Париж був окупований нацистами 14 червня 1940 року, через місяць після того, як німецький вермахт увійшов на територію Франції. Через вісім днів Франція підписала акт про припинення воєнних дій проти Німеччини. Вона втрачала контроль над 60% своєї території, флот, повністю роззброювалась і зобов’язувалась утримувати німецькі та італійські окупаційні війська.

5 червня 1940 pоку почався наступ на півдні. 124 німецьким дивізіям протистояло 65 французьких. Становище Франції ускладнилось вступом у війну на боці Німеччини Італії та необхідністю відкриття фронту в Альпах. Але наступ, розпочатий італійською армією від Монблану до Середземного моря, провалився. Хоча італійська армія у 6 разів чисельно переважала французьку.

10 червня уряд втік із столиці, оголосивши Париж “відкритим містом”. Командувач столичним гарнізоном генерал Денц отримав наказ розстрілювати кожного, хто чинитиме опір німцям.

Вранці 14 червня німці без бою вступили в Париж. Маршал Петен, зайнявши 17 червня пост глави уряду, запросив у Гітлера перемир’я. У південній Франції владу було передано маріонетковому уряду Петена. Економіка країни контролювалась німецьким урядом. Капітулянтська політика уряду викликала всенародне обурення. Генерал Шарль де Голль проводив у Лондоні переговори про військову співпрацю з Англією.

18 червня він звернувся по радіо до французьких військових, котрі перебували за межами метрополії, із закликом об’єднатися для боротьби за визволення Франції. З усіх західних держав антигітлерівської коаліції Франції в роки війни довелося пережити найбільші потрясіння. За 4 роки окупації на значній території країни було зруйновано 210 тис. будинків, пошкоджено 253 тис. селянських господарств, 195 тис. промислових підприємств. Вартість франка порівняно з довоєнною зменшилась у 6 разів.

У країні нараховувалося понад 600 тис. безробітних. Процвітала спекуляція. Чорний ринок, на якому ціни в 10-20 разів перевищували державні, поглинав величезну кількість продукції.

25 серпня 1944 року після більш ніж чотирьох років нацистської окупації французька 2-а мотопіхотна дивізія і американська 4-а піхотна дивізія звільнили Париж. Опір німців був невеликий і командувач німецького гарнізону генерал Дітріх фон Хольтіц, котрий проігнорував наказ Адольфа Гітлера спалити Париж дотла, підписав у полудень формальний акт про капітуляцію. 26 серпня війська генерала Шарля де Голля пройшли переможним маршем по Єлісейських полях.

gazeta.ua

Продовжити читання

Історія

Чотири роки тому українські війська визволили від проросійських окупантів Маріуполь

Опубліковано

від

Від

Ще з самого початку втілення в життя російськими агресорами сумнівної ідеї «русского мира», а потім і в час неприкритої збройної агресії проти України Маріуполь був (та й залишається) ласим шматком для Кремля, адже це місто має надзвичайно важливе стратегічне значення.

Маріуполь – це і порт, і два металургійні комбінати (Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча та «Азовсталь») та найбільше в Україні машинобудівне підприємство – концерн «Азовмаш», продукція яких складає значну частину експорту України.

Протистояння між українцями і проросійськими сепаратистами розпочалося в Маріуполі майже одразу після втечі з України президента Януковича. Особливо проросійські сили активізувалися після так званого приєднання Криму до Росії.

Приблизно з середини квітня Маріупольська міськрада була захоплена сепаратистами, які наводили жах на місцевих мешканців, показуючи, хто в місті господар. 9 травня, виконуючи накази московських кураторів, вони штурмували міське УВС – Маріуполь перейшов під їхній повний контроль. До того ж, терористи заблокували бетонними блоками декілька вулиць у центрі міста і захопили адмінбудівлі.

Міліція, СБУ і прокуратура були повністю паралізовані, а чимало хто з силовиків вже готувався приміряти на себе російську форму за прикладом своїх кримських колег. Після подій 9 травня і фактичної втрати контролю над третім за розміром містом Донбасу – Маріуполем, Україна контролювала лише маріупольський аеродром, на якому знаходилися українські нацгвардійці, військовослужбовці Збройних Сил України та півтори сотні добровольців з батальйону МВС «Азов».

Штурм Маріуполя українське командування спочатку планувало на 23 травня 2014 року, аби надати можливість містянам проголосувати разом з іншими українцями на президентських виборах, але згодом, після аналізу наявних сил і засобів, відмовилося від цього плану. Остаточною датою початку визволення було визначено 13 червня.

У спецоперації брали участь 150 бійців спецбатальйону «Азов», 2 роти спецбатальйону «Дніпро», 2 роти Національної гвардії та спецназ МВС. Блок-пости на в’їздах до міста контролювали військові, допомога надходила також від членів Правого сектору та місцевих активістів, повідомляє Укрінформ.

Для блокування району проведення спецоперації було залучено близько 500 військовослужбовців ЗСУ та НГ. Штурм розпочався о 5-й ранку. У ході зачистки Маріуполя від проросійських найманців було ліквідовано їхні ключові опорні точки, знищено техніку та відновлено контроль над усіма захопленими спорудами, зокрема будівлею міської ради.

Відтоді, завдяки зусиллям українських військових та самих маріупольців, місто живе хоч і напруженим, але мирним життям, залишаючись вразливим для терактів, найбільший з яких стався 24 січня 2015 року. У той день терористи з артилерії обстріляли блокпости Збройних Сил України та житловий мікрорайон «Східний». Загинули 30 людей, пораненння отримали 128, серед загиблих і поранених були діти.

na.mil.gov.ua

Продовжити читання

Історія

Хроники независимости. Была ли Тузла репетицией аннексии Крыма?

Опубліковано

від

Від

До 2003 года о существовании острова Тузла не знали даже многие украинцы. В 2003 году о Тузле узнал весь мир.

Тогда, в 2003-м году, Тузла стала первым тревожным звонком будущей агрессии России против Украины. Несмотря на то, что в 2003-м уровень напряжения и угрозы был запредельно высоким, россиян заставили отступить. Украина продемонстрировала готовность дать силовой отпор в ответ на любые посягательства на ее территорию.

Это был первый острый приграничный конфликт между Украиной и РФ, едва не переросший в боевые действия. Президент Леонид Кучма экстренно прервал свой визит в Латинскую Америку, прилетел в Крым и приказал военным открывать огонь на поражение, если Россия не остановит строительство дамбы. В считанные часы Украина высадила на Тузле сотни бойцов специальных подразделений, перебросила в Керченский пролив дополнительные корабли и самолеты, а также начала боевые учения на материке.

LB.ua вспоминает ключевые моменты битвы за Тузлу, которую Украина выиграла. Спустя 11 лет Россия оккупировала Крым, но история на этом не закончена. У неё точно будет продолжение…

lb.ua

Продовжити читання

Зараз обговорюють