Зв'яжіться з нами

Блоги

Ракетна програма Білорусі

Опубліковано

від

За часів Радянського союзу, Білоруська СРСР не мала виробництва ракетної техніки або реактивних снарядів. Вона виготовляла лише важкі колісні шасі, та деякі елементи ракетних систем наземного базування.

Лукашенко прийшовши до влади обрав курс на потужні збройні сили, і приблизно з 2000-х років почав їх активне переозброєння.

Основна частина нової військової техніки була закуплена Білоруссю у Росії, за внутрішніми цінами як для члена ОДКБ. Це в основному бойові та навчальні літаки, вертольоти, ЗРК та РЛС. Проте Білорусь намагалась отримати більш потужне озброєння, оперативно-тактичні ракетні комплекси «Іскандер».

Росія не продала Білорусі «Іскандер», ймовірно через політичні причини. Закупівля подібних систем на заході також була виключена для Білорусі у зв’язку з політичним курсом, який вона обрала.

Та незважаючи на такі зовнішні умови, керівництво білорусі знайшло вихід – закупівля ракетних систем наземного базування у Китаю.

Білорусь почала створення власної ракетної програми з закупівлі, та адаптації на шасі власного виробництва, елементів китайського ракетного комплексу GATSS (General Army Tactical Strike System).

на фото китайський ракетний комплекс GATSS:

РСЗВ «Полонез»:

Вперше білоруська РСЗВ «Полонез» була продемонстрована в 2015 році в Мінську, на військовому параді.

301-мм важка РСЗВ «Полонез» являє собою РСЗВ зі складу китайського багатофункціонального ракетного комплексу GATSS, що адаптована на білоруське колісне шасі МЗКТ-7930 «Астролог».

В білоруському комплексі використовуються китайські ракети А200, з дальністю 200 км.

ТТХ:

калібр 301-мм
дальність стрільби ракета А200 – 200 км (А300 – 290 км)
система наведення (інерціальна + GPS)
точність стрільби КВО 15-30 м (за різними даними)
шасі МЗКТ-7930 8Х8

Склад комплексу:

4 пускові установки (по 8 пускових контейнерів на кожній), на шасі МЗКТ-7930 8Х8
4 транспортно-заряджаючі машини, на шасі МЗКТ-7930 8Х8
Командний пункт батареї, на шасі МАЗ-6317
Інша техніка забезпечення

В 2016 році комплекс «Полонез» пройшов державні випробування, та був прийнятий на озброєння збройних сил Республіки Білорусь. На даний час перебуває на озброєнні 336-ї реактивної артилерійської бригади (Осиповичі).

В 2017 році, білоруські військові провели випробування комплексу «Полонез» з китайськими ракетами А300 – з дальністю стрільби 290 км* Така дальність дозволяє використовувати «Полонез» на оперативно-тактичній глибині застосування.

на фото китайський аналог “Полонезу”:

Українським аналогом «Полонеза» є РСЗВ «Вільха», державні випробування якої призначені на 2018 рік. Рівень технологій двох комплексів майже рівний. Про те офіційних ТТХ РСЗО «Вільха» поки не має** І порівняння дальності стрільби двох комплексів поки що не коректне.

Можливе придбання оперативно-тактичної ракети:

В 2017 році, в Мінську, на виставці продукції ВПК MILEX-2017, біля ТЗМ комплексу «Полонез» демонструвався макет китайської балістичної ракети М20 (зі складу багатофункціонального ракетного комплексу GATSS ).

М20 – це оперативно-тактична ракета. Вона має дальність 290 км і вагу БЧ 450-500кг.

на фото РСЗО “Полонез” поряд з балістичною ракетою М20 MILEX-2017:на фото китайський ОТРК з балістичною ракетою М20:

Подробиці цілей показу не повідомлялись, проте можна припустити, що керівництво Білорусі веде переговори що до придбання китайської ОТР М20.

Ще і 23 квітня 2009 року, в посланні до білоруського народу, та Національних зборів, Лукашенко заявив: «Мы никогда не просили у россиян «Искандеры». Мы их сами купим, как покупают во всех странах мира. Но скажу прямо: и покупать не надо — мы их сами сделаем, если надо, кроме ракет, а ракеты купим».

Тобто досить ймовірно, що ці домовленості вже досягнуті, і можливо поставка балістичних ракет в Білорусь вже триває!

Таким чином Білорусь не маючи власних ракетних технологій може (змогла) отримати власний оперативно-тактичний ракетний комплекс! Аналог ОТРК «Искандер», «Грім-2».

Налагодження власного виробництва:

За повідомленням в білоруських ЗМІ, локалізація збирання ракет комплексу «Полонез» проводиться на державному підприємстві РПУП “Завод точной электромеханики” (м. Мінськ).
Зважаючи на відсутність в Білорусі критичних технологій (тверде ракетне паливо, система наведення, лазерні гіроскопи), для виготовлення подібних ракетних систем, можна припустити, що створення комплексу «Полонез» зводиться до установки китайських блоків ракет на шасі власного виробництва. Також можливо створення та інтеграція в комплекс командного пункту білоруської розробки.

Передача Китаєм технологій виробництва ракет Білорусі малоймовірне.

Можна припустити, що в майбутньому білорусі будуть передані лише деякі технології виробництва комплексу. Частково Білорусь буде вводити у склад комплексу власні компоненти.

Проте налагодити повне збирання ракетного комплексу з власних компонентів, і не залежати від експорту з Китаю, в близько та середньостроковій перспективі Білорусь не зможе.

Загрози для України:

Знаходження Білорусі в орбіті політичного впливу Росії змушує її опосередковано підтримувати агресію Кремля в Україну. Приклади цього можна побачити в проведенні спільних стратегічних навчань «Запад-2017», що мали легенду наступальної операції. Також викрадення російськими спецслужбами українських громадян на території Білорусі, і затримання «українських шпигунів».

В такій ситуації посилення військового потенціалу Білорусі несе безпосередню загрозу Україні.

Використання РСЗО «Полонез» з ракетами А300, а також можливе надходження на озброєння ОТРК з ракетами М20 – дозволить збройним силам Республіки Білорусь вражати цілі на території України на оперативно-тактичній глибині – до 290 км. Це становить потенційну загрозу всій північній частині України, в тому числі штабам двох оперативних командувань ОК «Північ» – Чернігів, ОК «Захід» – Рівне. І місту Київ, де також знаходиться Генеральний штаб.
Підсумок

В цілому вибір Китаю, як експортера, а в подальшому і партнера для створення власних ракетних комплексів, був логічним і правильним рішенням для керівництва Білорусі.

Не маючи власного виробництва ракетних комплексів, і перебуваючи в частковій політичній ізоляції Білорусь спромоглась отримати потужне озброєння, і залучити до його виготовлення власний ОПК.

Це приклад державницького підходу до побудови потужних збройних сил. Нажаль, але треба зазначити, що в Україні реальна розбудова армії часто підміняється пустими популістичними гаслами, які не мають результату.

За роки незалежності Україна, маючи потужну ракетно-космічну галузь, не створила власний ракетний комплекс. Всі спроби створити РК Борисфен, пізніше БФРК Сапсан*** – залишились лише розмовами про «зброю стримування».

Зараз ведуться активні роботи по створенню українського оперативно-тактичного ракетного комплексу “Грім-2”. Цей проект став продовженням закритого проекту БФРК “Сапсан”.

Сподіваємось, що в 2018 році ми побачимо перші пуски нового ОТРК “Грім-2”.

* дальність 290 км обмежена міжнародними угодами про контроль над ракетними технологіями

** Підтверджених ТТХ РСЗВ Вільха не має. В різних джерелах вона вказазана від 120-200 км.

*** Програма «Сапсан» була закрита проросійським міністром оборони України Лебедевим, що зараз переховується в Росії. Це було зроблено з політичних причин.

Автор: MARINER

mil.in.ua

Блоги

Ракета “Нептун” – испытания уже начались?

Опубліковано

від

Від

В начале декабря прошлого года, в статье “Изменит ли баланс сил на Черном море “зубастая” “Лань”?” я размышлял о вооружении ракетных катеров проекта 58260 и непосредственно о противокорабельной ракете “Нептун”. Тогда же я подчеркнул, что никаких подробностей, кроме расплывчатых предположений о данной ПКР нет, что обусловлено повышенной секретностью. Однако, кое что да прояснилось…

На этой неделе издание “Оборонно-промисловий кур’єр” опубликовало интервью президента компании “ТАСКО” Валерия Павлюкова. Интервью получилось весьма объемным и инфоёмким, но особое внимание привлекло его окончание, а именно, ответ на вопрос о ракетных системах Украины: “Периодически проходят испытания новых и модернизированных ракет, в т.ч. в 2017 году – сразу два образца (“Ольха” и “Нептун”)”.

И вот тут, знаете ли, как гром среди ясного неба, только не ОТРК, а ПКР. Про испытания “Ольхи” и её перспективе пойти в серию в этом году мы уже наслышаны, а вот про испытания “Нептуна”, если верить Валерию Павлюкову, впервые.

Напомню, что в начале этого месяца были внезапно проведены испытания ракеты для ОТРК “Гром-2”, а сам комплекс уже успел облететь все новостные ленты, козыряя пустынным камуфляжем. То есть, что происходит в стратегической ракетной отрасли известно лишь лицам особо приближенным, а благодаря им мы узнаем мельчайшие, но все же подробности происходящего за занавесом.

Так же добавлю, что ПКР “Нептун” разрабатываются с оглядкой на ракеты Х-35, ориентировочная дальность поражения целей до 200 км, а предпочтение составят корабли водоизмещением до 5 000 тонн. То есть, по сути, данные ракеты способны будут с легкостью топить любой военный корабль из состава Черноморского флота РФ, за исключением ракетного крейсера проекта 1164 “Москва”.

Военно-политический обозреватель Александр Коваленко

sprotyv.info

Продовжити читання

Блоги

Украинские ракетные двигатели “обживутся” в Индии?

Опубліковано

від

Від

Как известно Индия успешно вступила в гонку за покорение околоземного пространства и не только осуществляет запуски ракетоносителей, но и регулярно пополняет свою спутниковую армаду. Но, что самое интересное, до 2019 года ей на данном поприще будет помогать не исторический “братушка” в лице “Роскосмоса”, а украинский “Южмаш”.

Так, до 2019 года наш “Южмаш” совместно с индийской организацией космических исследований ISRO проведет цикл огневых испытаний индийских жидкостных ракетных двигателей, которые будут проведены на опытно-экспериментальной базе ГП “Южный машиностроительный завод им. Макарова”.

Таким образом, “Южмаша” примет участие в программе, которую индийские партнеры могли бы выполнять со своими российскими коллегами. Однако, как показывает практика, сбои и ЧП с российской космической техникой, происходящие в последнее время с незавидной регулярностью, явно играют не на пользу репутации последней, что и стало решающим фактором выбора “Южмаша” в качестве партнера по данной программе.

Что же, через тернии к Кришне, на ракетах с украинскими двигателями? Вполне возможно и почему бы и нет? В конце-то концов, не забываем ещё один важный момент – Украина и США планируют совместными усилиями создать двигатель для ракетоносителя нового поколения, который бы заменил российские РД-180.

Что-то у гибридных соседей вырисовывается в перспективе полный “космос не наш!”
Военно-политический эксперт Александр Коваленко

sprotyv.info

Продовжити читання

Блоги

БТР-4МВ1. Реінкарнація

Опубліковано

від

Від

Однією з новинок виставки «Зброя та безпека», яка викликала захоплення відвідувачів, став вперше представлений в Україні бронетранспортер БТР-4МВ1, розроблений на ДП «Харківське конструкторське бюро з машинобудування імені О.О.Морозова». Це повнопривідна броньована плавуча машина з колісною формулою 8х8.

БТР-4МВ1 створений на основі вивчення досвіду експлуатації передусім у районі АТО серійних бронетранспортерів БТР-4Е. У порівнянні з БТР-4Е він має чимало змін, спрямованих на підвищення живучості та бойової ефективності. У бронетранспортері БТР-4 останньої модифікації застосували модульний підхід при побудові бронезахисту та рознесену схему бронювання, як це роблять при виробництві бронетехніки у багатьох країнах НАТО. Безперечною його перевагою є можливість у найкоротший час пристосувати машину до завдань, які необхідно виконувати. Наприклад, оснастити її додатковою бронею, паливними баками, поплавками. До того ж з’явилася можливість навіть у польових умовах замінювати пошкоджені бронеелементи, які захищають корпус машини.БТР-4МВ1 – удосконалена версія бронетранспортеру БТР-4Е. Конструкторські зміни та доопрацювання мають підвищити живучість та бойову ефективність машини

У результаті модернізації БТР-4МВ1 отримав новий носовий модуль із більш гострими кутами нахилу та додатково посилений броньовий захист бокових проекцій. Зазнав деяких змін і десантний відсік, в якому встановили нові анатомічні сидіння, що кріпляться до даху бронетранспортера. Це має зменшити травмування особового складу при підриві бронетранспортера на мінно-вибуховому пристрої. Крім того, завдяки кормовій апарелі з гідравлічним приводом відчутно зменшився час, за який здійснюється посадка та спішування десанту. Загалом, за розрахунками виробника, завдяки реалізованим технічним рішенням рівень захищеності екіпажу, десанту та внутрішнього обладнання підвищено на 12-15%.У бронетранспортері застосували модульний підхід при побудові бронезахисту та рознесену схему бронювання. Завдяки реалізованим технічним рішенням рівень захищеності екіпажу, десанту та внутрішнього обладнання підвищено на 12-15%.

Реалізація на практиці нових підходів та схем у бронюванні разом із підвищенням захищеності екіпажу призвела до збільшення маси модернізованого бронетранспортера майже на три тонни. Проте завдяки тому, що БТР-4МВ1 укомплектований німецьким двигуном Deutz, потужністю 450 к.с. та американською трансмісією Alisson, бронетранспортер зберіг ходові якості базової моделі. Він і надалі є плавучим. Як стверджує виробник, розміщені всередині носового модуля поплавки дозволяють новому бронетранспортеру впевнено долати водні перешкоди навіть при хвилюванні водної поверхні у два бали. Також до покращень та особливостей, які набув БТР-4МВ1, можна віднести колеса з елементами, що допускають рух бронетранспортера на спущених (або зруйнованих) шинах, навіть якщо не задіяна централізована система їхнього підкачування (т.з. технологія Run Flat).

БТР-4МВ1, як і БТР-4 Е, оснащений штатним бойовим модулем БМ-7 «Парус». Проте і тут є певні відмінності. Так, бойовий модуль у БТР-4МВ1 отримав новий вітчизняний оптико-електронний приціл із лазерним далекоміром та потужним тепловізором, який допомагає виявляти цілі в нічний час та за умов поганої видимості на відстані до п’яти кілометрів. Також у модернізованій машині з’явилася система панорамного огляду. Встановлені на корпусі камери кругового огляду виводять розгорнуте зображення місцевості на монітор механіка-водія, значно покращуючи оглядовість.Новий сучасний бронетранспортер найближчим часом буде представлений на випробування і, як сподівається виробник, невдовзі зможе підсилити підрозділи українського війська.

Андрій ЛИСЕНКО

 

defence-ua

Продовжити читання

Зараз обговорюють