Зв'яжіться з нами

Історія

Придумали в Украине: в Сети показали, как выглядел «Град» в XV веке

Опубліковано

від

В Сеть выложили фото ожиги — изобретенного в Украине оружия XV-XVII веков, такого себе прообраза «Града» и «Торнадо». Его обнародовали в Twitter-аккаунте istpravda88.

«Прародитель «Града» и «Торнадо» — ожига (органка, шмиговница, сорока). Оружие XV-XVII вв. Изобретено в Украине», — гласит комментарий под снимок.

Ожига (органка, шмиговница, сорока) – это казацкое многоствольное скорострельное огнестрельное оружие XV-XVII вв. Она состоит из многих соединенных вместе стволов ручного огнестрельного оружия или мелкокалиберных пушек, установленных на телеге или колесном лафете.

В среднем в ожиге было от 5 до 14 стволов, но встречались экземпляры и с более чем 100 стволами. Ожиги были разного калибра — от установок со стволами под мушкетный шар до больших пушек, установленных на одном лафете.

Ожигу, как правило, использовали во время оборонительных действий или во время морских сражений (многоствольные пушки устанавливались на чайках).

При правильном применении ожига наносила большой урон противнику и осуществляла значительный психологический эффект на противников.

inforesist

Реклама
Коментарі

Історія

З архіву: об’єднання України і наступ більшовиків (1919)

Опубліковано

від

Від

Проголошення Акту Злуки

23 січня. Київ. УТА. «Вчора, в день річниці проголошення четвертого Універсалу У.Н.Р., котрим проголошено самостійність України, на Софійській прощі, відбулась друга національна урочистість – проголошення прилучення Західньої Української Народньої Республіки до Великої Східної України»…

Довідково: 22 січня 1918 року Універсалом Центральної Ради було проголошено незалежність Української Народної Республіки. Роком пізніше, 22 січня 1919 року, у Києві на Софійській площі був проголошений Універсал Директорії Української Народної Республіки, так званий Акт Злуки про об’єднання українських земель в єдину Україну.

У тексті документу зокрема говорилося: «Однині во едино зливаються століттям одірвані одна від одної частини єдиної України – Західно-Украінська Народня Республіка (Галичина, Буковина, і Угорська Україна) і Наддніпрянська Велика Україна».

Молебень на Софійській площі в Києві з нагоди проголошення Акту возз’єднання УНР та ЗУНР. В центрі – Головний отаман Армії УНР Симон Петлюра, Голова Директорії УНР Володимир Винниченко. 22 січня 1919 року. Фото: tsdkffa.archives.gov.ua
Молебень на Софійській площі в Києві з нагоди проголошення Акту возз’єднання УНР та ЗУНР. В центрі – Головний отаман Армії УНР Симон Петлюра, Голова Директорії УНР Володимир Винниченко. 22 січня 1919 року. Фото: tsdkffa.archives.gov.ua

Однак об’єднання України відбулось суто символічно: вже через кілька тижнів після проголошення Акту злуки більшовики захопили Київ, пізніше поляки окупували Східну Галичину, а Чехо-Словаччина – Закарпаття.

Переклад українською мовою святого письма

26 січня. Київ. УТА. «Ученим комітетом Міністерства культів ухвалено і доручено головному комітету порушити в належному порядку питання про асигнування окремого кредиту на організацію видання українським текстом книжок св. письма і перекладу на українську мову псалтира».

Ілюстрована Біблія, видана українською мовою у Відні. Фото: Укрінформ
Ілюстрована Біблія, видана українською мовою у Відні. Фото: Укрінформ

Довідково: 1 січня 1919 року Директорія своїм «Законом про вищий уряд Української Автокефальної Православної Соборної Церкви» проголосила автокефалію православної церкви в Україні. В одному з пунктів цього документу зазначено: «Українська Автокефальна Церква з її Синодом і духовною ієрархією ні в якій залежності від Всеросійського Патріярхату не стоїть». Тож питання перекладу Святого письма на українську мову було досить нагальним.

Більшовики в Чернігові

31 січня. Київ. УТА. «Большовики в Чернигові. Делегат, який приїхав з Чернигова на Трудовий Конгрес переказує, що місто попсовано гарматною стріляниною. Після вступу большовицьких загонів до Чернигова розпочався терор, причому большовиками забито багато місцевих громадян. Зруйновано також губерніяльну «Просвіту». Військо большовицьке – все російське, але чомусь вони називають, наприклад, один полк «1-й укр. совітський полк». Селянство до большовиків становиться вороже».

Відправлення призваних солдаті з Шостки до Чернігівського комуністичного полку РСЧА, липень 1919. Фото: tsdkffa.archives.gov.ua
Відправлення призваних солдаті з Шостки до Чернігівського комуністичного полку РСЧА, липень 1919. Фото: tsdkffa.archives.gov.ua

Як відомо, історія другого пришестя більшовиків в Україну почалась ще влітку 1918 року. Тоді в Таращанському та Звенигородському повітах спалахнуло повстання проти влади гетьмана Скоропадського, інспіроване двома українськими партіями: соціал-демократами та есерами. Повстання було придушене частинами німецької армії та гетьманської державної варти. Лідери соціалістів почали шукати контактів із московськими більшовиками.

13 листопада 1918 року в Києві таємно було обрано Директорію, яка мала очолити заколот проти гетьмана Скоропадського. А перед тим, 11 листопада, Раднарком червоної Росії постановив у десятиденний термін розпочати наступ «на підтримку робочих та селян України, що повстали проти гетьмана».

Після повалення Скоропадського, уряд Директорії стикнувся з тим, що на зміну австрійсько-німецьким окупантам в Україну увійшли війська більшовицької Росії.

Вже після падіння Харкова Директорія таки надіслала Москві ноту протесту. На що отримала відповідь, мовляв, ніяких військ радянської Росії на теренах України немає, а воєнні дії відбуваються між арміями УНР та українського радянського уряду.

Війну Росії Директорія оголосила тільки 16 січня. На той момент вже були втрачені Харків та Чернігів. А, захопивши 5 лютого 1919 року Київ, більшовики до кінця травня встановили Радянську владу на більшій частині території України.

Мобілізація у Києві

26 червня. Київ. УТА. «Большовицьке радіо. Ага! Перелякались! В зв’язку з наступом петлюрівських військ Народ. Ком. Внутр. Справ видав наказ, усім виконкомам «проявлять решительную твердую власть» по питанню поголовної мобілізації». (Цю новину співробітники УТА  «перехопили» в ефірі більшовицького радіо і прокоментували).

Більшовицьке військо, зима 1919 року. Фото: tsdkffa.archives.gov.ua
Більшовицьке військо, зима 1919 року. Фото: tsdkffa.archives.gov.ua

Довідково: На початок літа 1919 року більшість територій України ( в тому числі й Київ) була захоплена більшовицькими військами. У липні армії УНР і ЗУНР об’єднались і почали наступ на Київ. Разом з тим на Київ йшла російська білогвардійська армія генерала Денікіна. «Штаб-квартира» УТА на той час знаходилася в Кам`янці-Подільському.

Ситуація «в Денікінщині»

6 вересня. Кам’янець. УТА. «Втікачі, котрі прибули з Киіва до Кам’янця передають слідуюче: в останні дні панування більшовиків ослабло… Ситуація завдяки большовицькій пресі була надзвичайно неясна. Невідомо було, яке військо, яка влада першою вступить до Киіва: чи українці, чи денікінці, чи поляки. Більшість населення бажала бачити українське військо й українську владу…»

23 вересня. Козятин. УТА. «…Дуже нахабно поводяться росіяне переважно чорно сотенні кола. На інтелігенцію, котра балакає на вулицях по украінськи звертають увагу, затримують і провіряють документи, всіх пан отців українських парахвій, хто не виїхав з Киіва заарештували за українофільство. Почались труси й арешти окремих українських діячів. Всі інституції закриті і невідомо коли почнуть працювати. Всім, хто працював в урядових інституціях при гетьмані, Директорії або світський владі кажуть власть імущі немає місця і не може бути на руской земле. В потягах теж боязно балакати по українськи».

Перша шпальта друкованого видання Українського Телеграфного Агентства, вересень 1919 року. Фото: Укрінформ
Перша шпальта друкованого видання Українського Телеграфного Агентства, вересень 1919 року. Фото: Укрінформ

Довідково: 30 серпня 1919 року українським військам вдалося оволодіти Києвом. Однак, вже наступного дня під тиском нового ворога – російської армії Денікіна, українці залишити столицю. Ці події більш відомі під назвою «Київська катастрофа». Після цього українські війська потрапили в так званий «трикутник смерті» й змушені були вести бої з трьома силами, кожна з яких їх переважала – більшовики, білогвардійці та поляки.

Вже в середині жовтня почався контрнаступ червоних. 12 грудня вони захопили Харків, а 16 грудня – Київ.

Визнання Українського Товариства Червоного Хреста

3 жовтня 1919 року. Кам’янець. УТА. «Львівська «Вперед» доносить з Відня, що з днем 1-го вересня офіціяльно визнано Український Червоний Хрест».

Довідково: Міжнародний рух Червоного Хреста і Червоного Півмісяця виник у Швейцарії в середині ХІХ ст. 5 травня 1919 року, після закінчення Першої світової війни, в Парижі зібралися представники Національних товариств Червоного Хреста союзних держав – Великобританії, Франції, Італії, Японії і США для створення Ліги товариств Червоного Хреста. В Україні Товариство Червоного Хреста виникло 18 квітня 1918 року як незалежне гуманітарне товариство Української Народної Республіки.

(Далі буде)

ukrinform.ua

Продовжити читання

Історія

«Зламана стріла» над Туле, або як подушки мало не стали причиною термоядерного вибуху

Опубліковано

від

Від

Півсторіччя тому всього в 11 кілометрах від злітно-посадкової смуги американської авіабази Туле розбився стратегічний бомбардувальник В-52. На борту «літаючої фортеці» знаходилися чотири водневі бомби, кожна з яких була більше ніж у 50 разів потужнішою за атомну бомбу «Товстун», що зруйнувала Нагасакі. Залишки однієї з них і досі лежать на дні затоки Північної зірки.

Інцидент, який було віднесено до категорії «Зламана стріла», стався 21 січня 1968 року. На борту літака, що здійснював патрулювання над Північним Льодовитим океаном у рамках секретної операції «Хромований купол», трапилася пожежа. Причиною стала несправність у системі обігріву та… поролонові подушки, залишені третім пілотом на вентиляційній решітці. Спроби екіпажу загасити пожежу вогнегасниками не увінчалися успіхом. Передавши сигнал біди, екіпаж покинув літак.

Некерований B-52 упав на лід затоки Північної зірки і вибухнув. Здетонувала й вибухівка у водневих бомбах. І хоча термоядерної реакції не відбулося радіоактивні компоненти розкидало на значній території.

Щоб запобігти радіоактивному забрудненню океану, американці та данчани розпочали спільну операцію з ліквідації наслідків під кодовою назвою «Чубатий лід». У ній було задіяно понад 2500 осіб. Ліквідатори працювали в жахливих умовах більше ніж вісім місяців, а витрати на ліквідацію наслідків катастрофи
сягали десятків мільйонів доларів. Загалом було зібрано 6700 кубометрів забрудненого снігу, який у цистернах вивезли і захоронили в одному з ядерних могильників США.

Знайдені залишки трьох водневих бомб відправили на завод з виробництва ядерної зброї Pantex, що в Техасі, а от уламки четвертої так і не було виявлено попри спроби у тому ж таки 1968 році знайти їх за допомогою підводного апарата Star III. Скоріше за все, вони й досі лежать на дні затоки разом із затонулим літаком.

Після цього інциденту США згорнули операцію «Хромований купол» і сконцентрувалися на розробці безпечніших та надійніших засобів доставки ядерних зарядів — балістичних ракет.

За весь період холодної війн, за різними оцінками, у всьому світі було «загублено» майже 50 ядерних боєголовок.

Владислав ДЕМ’ЯНЕНКО “Народна Армія”

 

na.mil.gov.ua

Продовжити читання

Історія

Що канадські танкісти називають «жаб’ячими стрибками»

Опубліковано

від

Від

На Львівщині наші вояки опановують досвід підготовки танкістів за канадською методикою і не лише…

Range control — своєрідний мозковий центр, де зосереджується і координується інформація з усіх навчальних ділянок полігона в Міжнародному центрі миротворчості та безпеки Національної академії сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного. Ще б пак, на площі у понад 250 квадратних кілометрів щодня використовуються десятки навчальних полів, де підрозділи синхронно відпрацьовують різного роду завдання. І організувати так, аби піхота не опинилася в зоні ураження артилерії, яка вийшла в заданий район для ведення бойової стрільби, або ж цивільний автотранспорт, що проїжджає дорогами полігона, не потрапив під гусениці важкої військової техніки, — це щоденна робота операторів відділу контролю, планування і безпеки занять. Саме таку назву в структурі МЦМБ має цей підрозділ

Зі слів підполковника Анатолія Кужильного, який очолює Range control, створення такого координаційного підрозділу — черговий крок, який наближає українське військо до стандартів європейських армій. Адже в польових військових тренувальних центрах за кордоном такі підрозділи вже давно запроваджені, аби раціонально розподіляти навантаження на кожну ділянку полігона, контролювати безпеку занять, аби уникнути потрапляння під «дружній вогонь» сусідніх підрозділів, координувати переміщення техніки та особового складу. Та й загалом тримати, як кажуть, руку на пульсі, знати про все, що відбувається в полях. На перспективу створені за моделлю Range control координаційні підрозділи мають з’явитись у бригадах та на інших військових полігонах країни.

Отримуємо радіостанцію для зв’язку з операторами відділу. Один із офіцерів на мапі відмічає нам маршрут для безпечного пересування територією полігона. Наша мета — знайти танкістів 14-ї бригади, що займаються зараз на Львівщині за 55-денною програмою підготовки підрозділів JMTG-U, яку проводять американські, канадські та литовські інструктори.

Нещодавно бригада вийшла з району бойових дій на Донбасі. Втім, ледь встигнувши відгуляти належні за законом відпустки, військовослужбовці у складі батальйону вирушили на Львівщину, де для них було підготовлено досить насичену програму бойового навчання.

— Ми приділяємо увагу тому, хто саме приходить до нас із тренувальною метою, — говорить прес-офіцер американського контингенту тренувальної місії JMTG-U перший лейтенант Деррік Гарднер. — Розуміємо, що ваші солдати далеко не новачки у бойовій роботі. І тому надзвичайно цінуємо і поважаємо їхній практичний досвід. Отже, формуємо навчальну програму в такий спосіб, аби поділитись із вашими військовими тими нашими знаннями, яких вони насамперед потребують. І, звичайно, не відхилитися при цьому від обов’язкових базових дисциплін, які необхідні для якісного польового вишколу.

Командир танкової роти лейтенант Василь Біловус у бригаді понад рік. Офіцер розповідає, що зі своїм підрозділом уже двічі виконував бойові завдання на Донбасі, втім через відведення важкого озброєння від лінії зіткнення командувати своїми танкістами у реальному бою із противником не довелося.

— Поговоріть краще із командиром танка сержантом Юрієм Цепухом, — рекомендує ротний. — Він не лише старожил підрозділу, але й танкіст, як кажуть, від Бога.

Юрій, зріст якого під метр дев’яносто, не вписується в класичний образ танкіста — такого собі приземкуватого здорованя. На контрактній службі в ЗСУ Юрій з 2007 року. Перше і єдине місце служби — танковий батальйон 51-ї омбр у Володимирі-Волинському. Потім звільнення через «скорочення» війська. У свою бригаду повернувся навесні 2014 року разом із шістьома односельцями під час першої хвилі мобілізації. З бригадою пройшов Іловайськ, де отримав поранення в обличчя. До слова, куля, яка застрягла у щоці сержанта, через півтора року вийшла сама! Зараз про це поранення нагадує лише невеличкий шрам, який чоловік маскує густою бородою.

— Те, як змінюється армія, я відчув зараз. І ці зміни — на краще, — говорить сержант. — Ми не сидимо в казармах. Стріляємо, водимо на полігоні, працюємо у класах від світанку до смеркання. Окрема подяка іноземним інструкторам, які займаються з нами. Танкістів, зокрема, навчають офіцери з Канади. Ми не новачки, але їхня тактика просто шикарна. І топографія, яку вони використовують, також зручніша за нашу.

Нюанси канадської навчальної програми для наших танкістів розкрив інструктор із застосування танкових підрозділів МЦМБ лейтенант Віталій Голуб.

— Насамперед слід зазначити, що канадці — надзвичайно хороші методисти. Під час занять розповідають-показують доти, доки не зрозуміють усі. Ми здебільшого проводимо практичні заняття, а вони перебувають поруч як радники. За ними — теоретична складова.

Основним бойовим танком ЗС Канади є німецький Leopard у різних модифікаціях, загалом близько сотні машин. Втім під час військової кампанії коаліційних сил у Афганістані в 2000-х роках канадські танкісти брали участь у бойових діях у складі свого контингенту і добре показали себе в боях саме завдяки продуманій тактиці.

Зі слів офіцера, канадські інструктори завжди наголошують, що відкритий наступ у лінію і намагання задавити ворога чисельністю — хибний метод. Організаційно-штатна структура їхніх танкових підрозділів передбачає наявність у взводі чотирьох машин. У нас, для порівняння, три. А тому канадці використовують і фактор більшої вогневої потужності танкового «юніту», і можливість діяти у бою двійками. До прикладу, їхній тактичний прийом під назвою «жаб’ячі стрибки» дуже сподобався нашим танкістам. Відбувається це так: у бою танки рухаються поперемінно, випереджаючи один одного і водночас ведучи вогонь. Поки один змінює позицію — інший прикриває. Майже як спецпризначенці під час бойової роботи. Також канадці навчають наших танкістів користуватися натовською системою топографії для ведення влучної стрільби.

Переконатись у тому, що навчальний курс з іноземними інструкторами пішов нашим танкістам на користь, можна було вже за кілька хвилин: один зі взводів танкової роти взявся до практичного виконання стрільб. Перший же постріл з гармати танка Т-64, яким командував сержант Юрій Цепух, розніс на друзки мішень на відстані у 1700 метрів. Згодом танкісти на ходу знищили решту мішеней, які зображали ворожу піхоту та бронетехніку. Молодий ротний — лейтенант Василь Біловус зазначив, що попереду в його підлеглих декілька важливих випробувань: ротні тактичні навчання із бойовою стрільбою. А фінальним іспитом стануть кількаденні маневри всієї батальйонної групи 14-ї бригади, де танкісти будуть відігравати роль броньованого кулака, підтримуючи піхоту під час усіх її дій.

Володимир СКОРОСТЕЦЬКИЙ, «Народна армія»

na.mil.gov.ua

Продовжити читання

Зараз обговорюють