Зв'яжіться з нами

Військово-морські сили

Перспективи створення ударного ракетного кулака морського базування

Опубліковано

від

Група ракетних катерів, оснащених протикорабельними ракетами, гарантуватиме Україні стримування противника на морі

Одним із першочергових завдань для України в умовах агресії з боку Росії є створення власних корабельно-катерних платформ малої водотоннажності, які стануть носіями ударної ракетної зброї дальньої дії, здатними знищувати морські та берегові цілі. Такі кроки значно охолодять імперські амбіції нашого північного сусіда в Чорному морі

Ефективність бойового застосування протикорабельних ракет (ПКР) морського базування, носіями яких є катери малої водотоннажності, цілком очевидна й перспективна. Приміром, іще 50 років тому єгипетські ракетні катери типу «Комар» залпом трьох ПКР П-15 «Терміт» уразили й потопили біля Синайського півострова ізраїльський есмінець «Ейлат». Під час Індо-пакистанської війни 1971 року ракетні катери типу «Оса» індійських ВМС напали на пакистанську військово-морську базу в Карачі, де завдали удару по її кораблях. Унаслідок цих дій було знищено або виведено з ладу дві третини пакистанського флоту. Серед утрат були два есмінці, танкер, корабель постачання боєприпасів, близько 12 одиниць допоміжних суден і велика кількість малих катерів та суден тощо. Як бачимо, факти — уперта річ.

На сучасних морських театрах бойових дій визначальним аргументом є швидкий маневр, малопомітність, раптовість, взаємодія сил і засобів та, безперечно, високоточна ударна ракетна зброя, спроможна завдавати ударів по цілях противника. Нині у своїй переважній більшості провідні морські держави будують кораблі малої водотоннажності, зброя яких за потужністю та бойовою ефективністю така ж, як і на корветах або фрегатах.

Наразі українські військові моряки спільно з експертами країн НАТО розробляють Стратегію розвитку ВМС ЗС України до 2035 року, кінцева мета якої — створення оптимальних за кількістю, мобільних, боєздатних і високотехнологічних ВМС України, спроможних виконувати завдання не тільки під час захисту прибережної берегової лінії від можливих агресивних дій противника, а й під час різноманітних миротворчих морських операцій під егідою НАТО далеко за межами Чорного моря.

Заступник начальника штабу Командування ВМС ЗС України з євроатлантичної інтеграції капітан 1 рангу Андрій Риженко:
— ВМС України в питаннях створення ударного морського ракетного потенціалу доцільно використати закордонний досвід. Наприклад, ВМС Катару за кількості всього 1800 осіб (!) уже створили потенціал стримування з 300 крилатих ракет типу «Екзосет» різних модифікацій. У сумарній кількості 300 ракет розосереджено на всіх корабельних платформах ВМС Катару, включно з трьома ракетними катерами типу «Комбатант» і чотирма ракетними катерами типу «Віта» виробництва Франції та Великої Британії відповідно. Кожен ракетний катер має близько 500 тонн водотоннажності й несе 8 ПКР. Це дуже корисний для нас досвід. На сьогодні вітчизняна промисловість пропонує українському флотові як ударні платформи ракетні катери типу «Лань». Сподіваємося, що вони виправдають наші сподівання й підтвердять заявлені характеристики.

У штабі Командування ВМС України впевнені: щоб ефективно протидіяти флоту агресора, потрібно забезпечити такий розвиток надводних сил ВМС України, який дасть змогу вийти на необхідні оперативно-бойові спроможності застосування наших сил у Чорноморському регіоні. Зокрема, це стосується будівництва багатоцільових патрульних катерів, які забезпечуватимуть оборону портів і прибережної зони. Також потрібно створити корабельні платформи, які виконуватимуть завдання щодо захисту виняткової морської (економічної) зони України, загальна площа якої становить понад 72 тис. кв. км. Ці завдання мають вирішувати ракетні катери типу «Лань», багатоцільові катери класу «Айленд» тощо. Для дальньої морської зони та за межами Чорного моря Україні потрібні кораблі великої водотоннажності, які сьогодні будують за програмою «Корвет».

Особливе місце в розвитку ВМС України посідає створення ударного морського ракетного потенціалу. Коли ресурсні можливості є обмеженими, варто вибирати проекти за критерієм «ефективність — вартість — швидкість будівництва». У цьому разі це будівництво ударних ракетних катерних платформ малої водотоннажності, які нестимуть ударну ракетну зброю дальньої дії. Українська морська авіація в майбутньому також оснащуватиметься ПКР. Командування вітчизняного флоту переконане, що ці кроки мають стати основою успіху ВМС України в боротьбі проти значно сильнішого за фізичними параметрами противника. Згідно з розрахунками бойової ефективності, шість-вісім ракетних катерів, оснащених ПКР, уже зможуть стримувати й протидіяти угрупованням кораблів російського Чорноморського флоту в разі агресії. Ураховуючи географічні особливості прибережної зони України, катери мають використовувати тактику завдавання ракетних ударів із засідки, тобто діяти раптово й приховано. Адже берегова лінія нашої країни дає змогу це зробити максимально ефективно. Завдяки малопомітним властивостям і невеликим розмірам, російським крилатим ракетам із системами самонаведення буде важко знайти наші малі катерні платформи, які, приміром, перебувають в акваторії Дунаю та «зливаються» з берегом. Навіть якщо противник запеленгує українські катери та спланує завдати удару з повітря, йому це не вдасться зробити, оскільки діятиме вітчизняна система ППО.

Віталій ПАНЧИШИН, «Народна армія»
http://na.mil.gov.ua/

Військово-морські сили

ВМСУ придбали водолазний бот проекту РВМ-376

Опубліковано

від

Від

Військово-Морські Сили Збройних Сил України придбали для своїх потреб водолазний бот «Яуза» типу «Ярославець», проект РВМ-376 (03766), 1983 року випуску. Раніше катер ніс службу на Кременчуцькій рятувальній станції.

Про це повідомляє сайт «Водный транспорт», який також оприлюднив фото перегону катеру до нового місця служби наприкінці квітня цього року.


Військово-Морські Сили вже мають подібні катери, причому використовують їх навіть у якості артилерійських катерів у складі дивізіонів кораблів охорони та забезпечення військово-морських баз.

ukrmilitary.com

Продовжити читання

Військово-морські сили

Командування вітчизняного флоту вивчає ринок іноземних багатофункціональних катерів

Опубліковано

від

Від

Переваги сучасних американських Mark VI та ізраїльських Super Dvora Mk3 — швидкість, маневреність, оснащення зброєю, яка здатна завдавати прицільні удари по цілях противника, малопомітність — цілком органічно вписуються в концепцію розвитку «москітного флоту» ВМС України.

За словами заступника начальника штабу Командування ВМС ЗС України з євроатлантичної інтеграції капітана 1 рангу Андрія Риженка, керівництво Національного флоту вивчає ринок іноземних багатофункціональних катерів. Сьогодні американські катери Mark VI за своїми морехідними характеристиками є одними з кращих патрульних катерних платформ у світі.

Чому ж військових моряків зацікавили саме ці катери? Насамперед через те, що на сьогодні в умовах обмежених ресурсних можливостей на перший план виходять такі критерії, як якість малотоннажних катерних платформ, їхні бойові спроможності та, звісно, вартість.

Приміром, американський катер Mark VI має схожі з нашим малим броньованим артилерійським катером (МБАК) типу «Гюрза-М» розміри і практично однакову ціну (вартість одного — близько 8–10 млн доларів), але в нього значно вищі бойові можливості й значно ефективніші морехідні характеристики.

— Патрульні катери Mark VI здійснюють операції в затоках, річках, бухтах і прибережних ділянках моря, — розповідає капітан 1 рангу Андрій Риженко. — Їхнє головне завдання — забезпечення безпеки торговельних портів, об’єктів морської інфраструктури і підтримка операцій основних сил ВМС. Патрульні катери Mark VI можуть мати різні конфігурації обладнання: десантно-штурмову, протидиверсійну і протимінну. Отже, ми зможемо використовувати їх для виконання різних завдань. Екіпаж — 5 осіб, за потреби додатково залучаються ще 2 особи. Також катер може вмістити 11 десантників, що дозволить здійснювати транспортування підрозділів морської піхоти або Сил спеціальних операцій. Озброєний двома 25-міліметровими гарматами Mk 38 Mod 2, плюс є кулемети, гранатомети, ракети BGM-176B Griffin, інша зброя тощо.

Його водотоннажність лише 72 тонни, що робить катер дуже маневреним. Водночас Mark VI стійкий до хитавиці на морі. Однією з його особливостей є те, що він може вести ефективний прицільний вогонь по морських цілях навіть під час шторму.

Силову установку Mark VI становлять два дизельні двигуни і два водомети, які забезпечують катеру максимальну швидкість — 45 вузлів. Дальність ходу цього катера за крейсерської швидкості в 30 вузлів — близько 750 миль. З урахуванням довжини берегової лінії України це може стати серйозним аргументом для флоту під час виконання завдань у Азово-Чорноморському регіоні.

Окрім того, катер Mark VI має алюмінієвий корпус, а його ходова рубка, двигуни і паливний бак захищені бронею, що здатна витримати влучення зі стрілецької зброї.

— Важливо, що американські катери мають великий запас для модернізації. Є можливість встановити спеціальне обладнання, наприклад, підводні й надводні апарати для ведення ефективного моніторингу морської обстановки та пошуку вибухонебезпечних предметів в акваторії моря, протимінних та гідроакустичних засобів тощо. У приміщеннях катера можна розмістити постраждалих або поранених під час проведення евакуації, тобто ці катери цілком реально можна застосовувати навіть у ході пошуково-рятувальних операцій, — наголошує капітан 1 рангу Андрій Риженко.

На думку представника штабу Командування ВМС ЗС України, 7–8 патрульних катерів Mark VI у складі вітчизняного флоту забезпечать постійну присутність наших надводних сил у ближній морській зоні Азово-Чорноморського регіону.

Ще один перспективний представник багатофункціональної «москітної» платформи у світі — ізраїльський швидкісний катер Super Dvora Mk3. У період 2004–2016 років компанією Israel Aerospace Industries побудовано 19 таких катерів для ВМС Ізраїлю та Шрі-Ланки. Їхні габарити близькі до нашої «Гюрзи-М», розміри 27,4 х 5,5 м, водотоннажність 60 тонн. Швидкість сягає до 50 вузлів, крім того в ізраїльського катера поліпшені можливості маневрування на високій швидкості. Дальність плавання становить 700–1000 миль. Автономність — 4 доби. Призначений для доставки підрозділів сил спецоперацій або морської піхоти, патрулювання та перехоплення кораблів противника в морі. Катер може дозаправлятися у морі, спроможний діяти як у прибережних водах, так і на океанському просторі, адже стійкий до хитавиці. Завдяки осадці 1,2 метра може доставляти десант на практично не обладнане узбережжя. Озброєння катера становлять гармати типу Typhoon, важкі кулемети, 40-мм гранатомети, ракети AGM-114 Hellfire, системи спостереження і застосування зброї Raytheon та Elbit/El-Op. Катер має модульну конструкцію, що полегшує заміну озброєння і устаткування. Екіпаж — 9–12 осіб.

— Такі характеристики дозволяли б йому домінувати у своєму класі катерів і на Азові, і на Чорному морі, поступаючись тільки новітньому американському катеру Mark VI , — додав капітан 1 рангу Андрій Риженко.

На даний час є два варіанти їхнього отримання: закупити за кордоном уже готові катерні платформи Mark VI чи Super Dvora Mk3 або ж придбати ліцензії на їхнє виробництво, підготувати фахівців та розпочати будівництво на власних суднобудівних підприємствах. Такий досвід кооперації вже давно використовують провідні морські держави світу.

Нагадаємо, що в Державній програмі розвитку озброєння і військової техніки Збройних Сил України до 2020 року чітко зазначено, що на короткострокову перспективу корабельно-катерний склад ВМС України мають поповнити малотоннажні, швидкісні, малопомітні та добре озброєні катери різного функціонального призначення, побудовані на українських суднобудівних підприємствах або закуплені за кордоном.

Віталій ПАНЧИШИН, «Народна армія»

Президент України Петро Порошенко підписав Указ № 185/2018 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 26 червня 2018 року «Про вдосконалення державної політики щодо забезпечення Збройних Сил України та інших військових формувань оборонною продукцією іноземного виробництва, а також сприяння розвитку співробітництва оборонних підприємств України з іноземними партнерами».

Згідно з документом Міністерство оборони України, інші силові відомства відтепер зможуть закуповувати зброю та військову техніку за межами України за умови, що це передбачено державним оборонним замовленням і відповідна техніка і зброя не виробляються в Україні.

Продовжити читання

Військово-морські сили

Морську піхоту вже підсилено новими танками й БТРами

Опубліковано

від

Від

Далі морпіхи чекають на модернізовані БМП та протитанкові ракетні комплекси. Нещодавно у Військово-Морських Силах Збройних Сил України створено Командування морської піхоти — єдиний орган управління всіма частинами морської піхоти та берегової артилерії. Про плани щодо завдань і посилення бойового потенціалу цього роду військ розповів командувач морської піхоти ВМС ЗС України генерал-майор Юрій Содоль.

— Які завдання покладено на новоутворене Командування морської піхоти?

— Головна мета — створення мобільних, ефективних, боєздатних і добре оснащених підрозділів. Морська піхота має набути таких спроможностей, щоб гарантовано виконувати завдання щодо відсічі збройної агресії, швидкого розгортання військ (сил) із моря на суші, демонстрації сили та ведення самостійних активних бойових дій як на морі, так і на суходолі.

До речі, можемо діяти абсолютно автономно як окремий рід Збройних Сил, взаємодіючи з Військово-Морськими Силами та іншими збройними формуваннями.

— А як триває процес забезпечення морської піхоти новими й модернізованими зразками озброєння та військової техніки?

— Поступово здійснюємо переозброєння підрозділів морської піхоти новітніми бронетранспортерами БТР-70ДТ. Для наших потреб будують два сучасні десантно-штурмові катери «Кентавр». Крім того, батальйон морської піхоти, що в Бердянську, отримає модернізовані БМП. Щодо засобів зв’язку, то з початком бойових дій на Сході країни ми поступово стали переходити на нові системи зв’язку, а це, власне, радіостанції серії «Харіс». А комплекти супутникового зв’язку Tooway, радіостанції Motorola використовуємо, як і в решті підрозділів ЗС України з 2014 року.

До кінця поточного року в підрозділи морської піхоти надійдуть протитанкові ракетні комплекси. У нас уже зараз на озброєнні стоять снайперські гвинтівки нового зразка. До того ж підрозділи укомплектовано тепловізійними прицілами та модернізованою стрілецькою зброєю. Тож процес поповнення новим і модернізованим озброєнням та військовою технікою триває інтенсивно.

— Керівництво ЗС України вирішило комплектувати підрозділи морської піхоти новими танками Т-80. Як зросте ефективність виконання завдань морськими піхотинцями?

— 2017-го було завершено переозброєння танкового батальйону бригади морської піхоти танками Т-80 БВ. Варто наголосити, що танк Т-80БВ на відміну від танка Т-64Б має поліпшені характеристики маневреності та швидкості. Тому їхня бойова ефективність цілком очевидна. Тепер опрацьовуємо пропозиції щодо введення танкових підрозділів і в інші частини морської піхоти.

— Структурно в Командування морської піхоти входять артилерійські підрозділи. Розкажіть про перспективу їхнього розвитку.

— Артилерія в морській піхоті виконує весь спектр вогневих завдань. Особливу увагу приділено обороні морського узбережжя від вторгнення з моря. Для цього в нашому розпорядженні є різноманітні артилерійські системи, як ствольні, так і реактивні. Перспектива розвитку є, і вона полягатиме не лише в модернізації озброєння. Значні зусилля буде спрямовано на підвищення рівня професіоналізму особового складу, поліпшення злагодженості підрозділів. Велику роль відіграватимуть питання якісного підходу до організації всіх цих процесів. Починаючи від проведення навчань та якісного їх забезпечення і закінчуючи використанням нових сучасних форм та способів ведення бойових дій, різноманітних тактичних прийомів, здобутих, зокрема, і під час виконання завдань на Сході України. Інша новація — технічне переоснащення засобів розвідки цілей та розрахунків метеорологічних умов. Це дасть змогу зменшити час здійснення відповідних розрахунків і зробить їх максимально точними. Якісні зміни торкнулися автоматизації процесу виявлення, обробки, передачі даних кінцевому адресатові, що значно розширює можливості для ведення артилерійського вогню. Ще одним напрямком розвитку є збільшення дальності й потужності пострілів за рахунок нових розробок боєприпасів.

— Розкажіть про особливості підготовки морпіхів за програмою навчально-тренувальної місії Великої Британії ORBITAL.

— Справді, цьогоріч завершилися курси за програмою навчально-тренувальної місії Великої Британії ORBITAL. Навчання з інструкторсько-викладацьким складом різних категорій відбувалися під керівництвом інструкторів Великої Британії та охоплювали сім напрямків підготовки: базовий і проміжний курс протидії саморобним вибуховим пристроям, курс із оборонних дій у міських умовах, поглиблений курс із тактичної медицини, розвідки, підготовки старшого сержантського складу, підготовки командирів взводів та курс контрснайперської боротьби тощо. Необхідно підкреслити, що програму ORBITAL спрямовано насамперед на підвищення лідерських рис військовослужбовців та індивідуальну підготовку за сучасними стандартами країн НАТО.

— Очевидно, що взірцем для наслідування для нашої морської піхоти є насамперед морська піхота Сполучених Штатів Америки. Яким курсом далі рухатимуться хлопці в беретах кольору морської хвилі?

— Звісно, морська піхота США — це еталон елітного універсального роду військ. Ми максимально ефективно розвиватимемо спроможності нашої морської піхоти. Рівень підготовки має бути не гіршим, як у наших американських партнерів. Адже українські морські піхотинці — це воїни трьох стихій, які виконують завдання на суходолі, у повітрі та в морі. Одним із головних завдань для наших морпіхів є набуття необхідної оперативної сумісності з аналогічними підрозділами НАТО. Для цього ми впроваджуємо в систему бойової підготовки стандарти НАТО. Насамперед це відбувається під час участі в міжнародних навчаннях як на території України, так і поза її межами. Приміром, щорічні українсько-американські навчання серії «Сі Бриз» служать чудовим майданчиком для підвищення рівня спроможностей діяти за стандартами Альянсу. Також наші підрозділи регулярно беруть участь у тренуваннях та підготовці бойової тактичної групи Європейського Союзу «Хелброк», головна ідея якої полягає у формуванні сил швидкого реагування, призначених для здійснення операцій із врегулювання кризових ситуацій під проводом ЄС. Ці підрозділи сертифіковано належним чином відповідно до стандартів НАТО. Поза межами України відбуваються навчання, такі як «Платінум-Ігл» у Румунії, «Платінум-Лайон» у Болгарії, «Нобл-Партнер» та «Еджил-Спіріт» у Грузії. Під час усіх цих навчань у взаємодії з підрозділами інших збройних сил відпрацьовують питання наступальних, оборонних і стабілізаційних дій за стандартами НАТО.

— З урахуванням складної ситуації в Азовському регіоні зростає роль застосування підрозділів морської піхоти на ключових приморських напрямках. Як діятимуть українські морські піхотинці?

— Залежно від ситуації, яка створюватиметься в цьому регіоні, відповідно до вказівок вищого керівництва і загального задуму ведення бойових дій. Окрім того, хочу наголосити, що морська піхота — рід військ, спеціально підготовлений для дій у складі морських, повітряних та повітряно-морських десантів. Морська піхота України може виконувати різноманітні завдання: діяти в складі тактичних морських і повітряних десантів для захоплення ділянок морського узбережжя, островів, портів, пунктів базування, аеродромів та інших об’єктів на узбережжі противника; обороняти десантно небезпечні ділянки узбереж Чорного та Азовського морів. Вести стабілізаційні, рейдові, наступальні, оборонні дії та здійснювати прикриття державного кордону; обороняти військово-морські бази, пункти базування, морські та річкові порти; брати участь в антитерористичних, антипіратських і миротворчих операціях на території України або за її межами як самостійно, так і у взаємодії із силами й засобами інших родів військ та інших військових формувань.

Розмову вів Віталій Панчишин, «Народна армія»

Продовжити читання

Зараз обговорюють