Зв'яжіться з нами

Військово-морські сили

Новий «пояс безпеки» Чорного моря

Опубліковано

від

ВМС України пропонують дієвий спосіб стримування російського агресора в Чорноморському регіоні

Наразі наші Військово-Морські Сили ініціюють створення нового формату гарантування стабільності та безпеки в Чорному морі. У цьому питанні нам активно допомагають наші партнери з флотів країн — членів НАТО, насамперед із США та Великобританії

— Розглядається питання щодо створення багатонаціонального військово-морського з’єднання під егідою НАТО та його практичне застосування в Чорному морі, — підкреслив командувач ВМС ЗС України віце-адмірал Ігор Воронченко. — Це дуже важливе рішення, адже корабельне новоутворення виконуватиме завдання з контролю за обстановкою в Чорноморському регіоні та в разі виникнення кризових ситуацій буде швидко на них реагувати.

Окрім того, за словами керівника військового флоту, українські моряки спільно з нашими партнерами в морі відпрацьовуватимуть заходи з бойової підготовки і обмінюватимуться досвідом стосовно розвитку флотів. Це своєю чергою значно прискорить перехід національних ВМС на стандарти НАТО.

Створення подібного багатонаціонального військово-морського з’єднання на сьогоднішній день є вкрай актуальним, тому що Росія значно посилила свої позиції в Чорноморському регіоні, після того як у березні 2014 року окупувала український Крим. Із цим важко не погодитися. Зухвалі вчинки агресора у виключній економічній (морській) зоні України на кшталт незаконного переміщення захоплених українських нафтовидобувних платформ, провокації російських кораблів поблизу острова Зміїний, обмеження морського судноплавства через Керченську протоку та нехтування нормами міжнародного права лише підтверджують правильність дій української сторони.

Крім того, Росія сконцентрувала в Чорному морі нові кораблі та підводні човни, які несуть ударну ракетну зброю типу крилатих ракет «Калибр» дальньої дії. Тому Україна, як й інші країни Причорномор’я, має адекватно протидіяти цим силам та засобам. Командування військового флоту покладає великі надії на те, що ініціативу ВМС України та 6-го флоту ВМС США підтримають наші партнери по Чорноморському регіону — перш за все Туреччина, Румунія, Болгарія та Грузія.

Що це буде за з’єднання? Які конкретні завдання воно може виконувати? На ці питання відповів заступник начальника штабу командування ВМС ЗС України з євроатлантичної інтеграції капітана 1 рангу Андрій Риженко.

— Взяти хоча б надводний компонент. До його складу можуть увійти по кілька кораблів від кожної можливої країни-учасниці. Насамперед фрегати, корвети, ракетні катери, які патрулюватимуть визначені ділянки Чорного моря при повітряній підтримці, наприклад, тактичної та морської авіації України, — розповідає офіцер. — Для ВМС України, як, власне, і для флотів інших країн Чорноморського регіону, застосування комплекту надводних сил дозволить вирішувати питання постійного моніторингу торговельного судноплавства та контролю за режимом плавання у Чорному морі. Крім того, у складі цієї корабельної тактичної групи українські військові моряки можуть добре потренуватися з іноземними партнерами, вдосконалити майстерність, морський вишкіл та обмінятися досвідом. До того ж спільні дії в морі стануть чудовим майданчиком для набуття оперативних та бойових спроможностей національних ВМС діяти за стандартами Північноатлантичного альянсу.

На думку капітана 1 рангу Андрія Риженка, екіпажі кораблів українського флоту разом з екіпажами кораблів країн — членів НАТО й країн-партнерів можуть, приміром, відпрацьовувати завдання з пошуку човнів, супроводження підводних цілей, навчання з протиповітряної оборони з відбиття атак повітряного противника з різних напрямків, пошуково-рятувальних операцій та передачі вантажів на ходу. Або здійснювати протимінні дії, тралення визначених морських районів чи тренування з налагодження зв’язку й корабельних бойових розрахунків. Також у морі можуть здійснювати перехоплення та огляд судна-порушника, проводити артилерійські стрільби по морських і повітряних цілях. Окремим елементом навчально-бойової роботи може стати виконання спільних морських десантних операцій. Такий досвід ВМС України мають, адже під час цьогорічного «Сі Бризу» українські морпіхи разом із турецькими, грузинськими та американськими партнерами відпрацювали спільне десантування як з турецького десантного корабля TCG Karamurselbey в районі населеного пункту Миколаївка Одеської області, так і з середнього десантного корабля «Юрій Олефіренко» на річці Дунай.

Враховуючи особливості гідрології та глибини Чорного моря, ВМС Туреччини, наприклад, можуть використовувати у складі цього багатонаціонального військово-морського з’єднання свої підводні човни для проведення розвідувальних дій.

— Від українського флоту в спільних діях із кораблями країн НАТО на Чорному морі доцільно задіяти фрегат «Гетьман Сагайдачний», середній десантний корабель «Юрій Олефіренко», ракетний катер «Прилуки», судно розмагнічування «Балта», рейдовий тральщик «Генічеськ» або, можливо, катери типу «Айленд» у разі їх прийняття до корабельного складу ВМС України. В деяких випадках, коли багатонаціональна корабельна тактична група буде діяти в ближній морські зоні, можна включити до її складу й малі броньовані артилерійські катери «Аккерман» та «Бердянськ» або інші новозбудовані катери проекту «Гюрза-М» (після їх прийняття до бойового складу флоту), — пояснює представник командування флоту.

Можливості для інтенсивних тренувань зростуть у рази, а це неодмінно призведе до підвищення боєздатності підрозділів ВМС України. Участь у багатонаціональному військово-морському з’єднанні дозволить українським військовим морякам тримати себе в постійній підвищеній готовності.

— Із фінансової точки зору затрати на матеріально-технічне забезпечення наших кораблів не вимагатиме значних коштів, адже це акваторія Чорного моря, — продовжує капітан 1 рангу Андрій Риженко. — Відповідна інфраструктура поруч, дозаправку паливом, поповнення запасів питної води та продуктів харчування кораблів можна провести на нашій території. Також це можна зробити і в морі — такі можливості у ВМС України є. До окупації Криму судно розмагнічування «Балта» успішно здійснювало подібні заходи у відкритому морі. Під час несення бойового чергування корвета «Тернопіль» у визначених районах Чорного моря «Балта» ставала до нього лагом і за кілька годин забезпечувала екіпаж цього корабля всім необхідним. Якщо ці процедури здійснювати в іноземних портах, то, звісно, на це знадобляться відповідні кошти. Але це відносно невеликі фінансові затрати порівняно з тим, до чого може призвести подальша активна «діяльність» російського флоту у виключній морській (економічній) зоні України.

Таким чином, лише спільними зусиллями та практичними діями, спрямованими на зміцнення нашої обороноздатності, український флот зможе забезпечити відновлення стабільності та безпеки в Чорноморському регіоні. Діяльність міжнародного корабельного з’єднання зможе стати дієвим фактором стримування російського флоту.

Віталій ПАНЧИШИН

na.mil.gov.ua

Зараз обговорюють