Зв'яжіться з нами

АТО

Небезпечні сюрпризи землі Донбасу

Опубліковано

від

Російські окупанти продовжують застосовувати заборонені міжнародними конвенціями протипіхотні міни.

Після завершення бойових дій на Сході України знадобиться не одне десятиліття, щоб повністю розмінувати територію Донбасу. Українська земля тут буквально «нафарширована» смертельно небезпечним залізяччям. Найнебезпечніші — протипіхотні міни, від яких чи не щомісяця гинуть і українські бійці, й цивільні. Україна майже два десятиліття тому підписала Оттавську конвенцію про заборону застосування, накопичення запасів, виробництва й передачі протипіхотних мін та про їхнє знищення. Відповідно до взятих на себе зобов’язань, наша країна вже 2003 року знищила останню ПМН. Що символічно, зроблено це було саме на Донеччині.

Існує таке поняття, як мінна війна. У класичному розумінні вона передбачає необмежене за масштабами, місцем, часом і видом застосування інженерних боєприпасів.

Протягом першого року ведення бойових дій російські найманці встановлювали в основному фугаси для руйнування об’єктів інфраструктури регіону й окремі міни, іноді примітивні протипіхотні та змішані мінні поля.

Дуже часто міни встановлювали непрофесійно й навіть без детонаторів. І це, зазвичай, були протитанкові міни, артилерійські боєприпаси та ручні гранати, пристосовані за допомогою підручних засобів до застосування як фугаси, пастки.

Та вже влітку 2015 року дії з мінування істотно активізувалися. Російсько-терористичні війська збільшили кількість мінно-вибухових загороджень. Також значно підвищилася якість мін, що використовують окупанти. Ці факти свідчать про те, що противник вийшов на новий рівень мінної війни.

Замість традиційних мінних полів, що становлять основу класичної системи загороджень, найпоширенішим у діях російсько-терористичних військ стало застосування протипіхотних мін типу МОН та ОЗМ у некерованому варіанті на розтяжках. Чимало українські сапери знешкоджують і протипіхотних мін натискної дії типу ПМН й інших сучасних зразків інженерних боєприпасів, які перебувають на озброєнні збройних сил РФ, як-от ПОМЗ-2М, і неконтактних вибухових пристроїв НВУ-П «Охота».

Усі ці міни треба знищувати на місці виявлення. Проте Україні слід мати докази російської військової присутності на Сході нашої держави, тож нерідко виявлені інженерні боєприпаси надають як докази представникам місії ОБСЄ. Зокрема так було зроблено в районах населених пунктів Кримське, Зайцеве, Гранітне й Водяне.

Враховуючи той факт, що вже майже два десятиліття тому міни таких типів у Збройних Силах України були зняті з озброєння та утилізовані, факти їхнього виявлення на території України свідчать про порушення російсько-терористичними військами міжнародного гуманітарного права.

Противник застосовує всі наявні в нього на озброєнні інженерні боєприпаси, зокрема міни-«сюрпризи» та міни-«пастки», справжні обсяги застосування яких оцінити важко.

Водночас кількість виявлених саморобних вибухових пристроїв і протипіхотних мін, а також кількість підривів на них характеризують масштаби мінної війни.

Аналіз результатів роботи з розмінування місцевості свідчить, що від початку проведення операції Об’єднаних сил зросла кількість випадків виявлення та знищення саперними підрозділами Збройних Сил України протипіхотних мін, зокрема заборонених типу ПМН.

На сьогодні вже виявлено та знешкоджено близько 40 мін ПМН та один комплект «Охота». Звісно, всі випадки задокументовані з передачею відповідних матеріалів представникам місії ОБСЄ як докази агресії та терористичних дій Російської Федерації проти України.

Також за вказаний період зафіксовано близько півсотні випадків підривів, з яких більшість припадає на протипіхотні міни та саморобні вибухові пристрої, встановлені противником.

Противник установлює міни як на лінії зіткнення, так і в населених пунктах та в місцях загального користування цивільним населенням. Яскравим прикладом цього може бути загибель цивільних унаслідок підриву на таких боєприпасах у населеному пункті Мар’їнка в липні, а зовсім недавно, наприкінці жовтня, — у Золотому-4.

Задля мінної безпеки і збереження життя особового складу та цивільного населення в районі проведення операції Об’єднаних сил створено дієву систему протимінного захисту із залученням груп розмінування від Збройних Сил України, Державної служби з надзвичайних ситуацій, Державної спеціальної служби транспорту та низки міжнародних неурядових організацій, які здійснюють заходи з розмінування місцевості та знищення знайдених вибухонебезпечних предметів. Від початку проведення операції вони перевірили на наявність вибухонебезпечних предметів майже дві тисячі гектарів місцевості, понад 30 км шляхів руху та 12,5 гектара акваторії, внаслідок чого виявлено та знешкоджено близько 70 тисяч вибухонебезпечних предметів.

Полювання на «Охоту»

Одним із найнебезпечніших сюрпризів від ворожих мінерів залишається неконтактний вибуховий пристрій НВУ-П «Охота», на якому вже підірвалося декілька українських захисників і, не виключено, й цивільних. Безпечно зняти його майже неможливо. Втім саме такий комплект удалося знешкодити нашим саперам-розвідникам.

Під час виконання одного із завдань у районі населеного пункту Гранітне на Приазов’ї розвідники одного з розвідувальних батальйонів Об’єднаних сил виявили мінно-вибуховий пристрій, який був ідентифікований як неконтактний вибуховий пристрій НВУ-П «Охота».

НВУ-П «Охота» являє собою комплект із п’яти протипіхотних мін, які приводяться в дію під час реєстрації руху людини через установлені на місцевості сейсмічні датчики. Пристрій має блок управління з елементами живлення, що дає противнику змогу використовувати міни не тільки дистанційно, а й в автономному режимі. Небезпечний радіус ураження від центра встановлення блока управління становить 30 метрів.

Також розвідники виявили стежку, якою диверсанти противника неодноразово наближалися до позицій Об’єднаних сил і встановлювали протипіхотні міни, заборонені міжнародними конвенціями. Завдяки професійним діям розвідників міни були знешкоджені та направлені для проведення поглибленої експертизи.

Варто зауважити: міни зазначеного типу не стоять на озброєнні Збройних Сил України й активно використовуються Російською Федерацією.

Цей факт укотре доводить причетність Кремля до поставок заборонених видів зброї до тимчасово окупованої території Донбасу.

Підготували Олексій Тригуб і Володимир Віват, «Народна армія»

http://www.mil.gov.ua/news/2018/11/08/nebezpechni-syurprizi-zemli-donbasu/

Реклама

Зараз обговорюють