Зв'яжіться з нами

Історія

Бойова машина авіанавідника

Опубліковано

від

Афганістан у 1979–1989 роках був полігоном для випробувань нових і модернізованих зразків озброєння радянської армії. Одним із таких озброєнь стала бойова машина авіанавідника — БОМАН. Цей комплекс був спільною розробкою Військово-Повітряних Сил і Сухопутних військ. До комплексу входили літак Су-25 із ракетами Х-25Л, Х-29Л із лазерною головкою самонаведення та бойова машина авіанавідника на базі БТР-80, на яку встановлювали лазерний далекомір «Клен» із літака Су-25 і радіостанцію. Випробування БОМАНа відбувалися в бойових умовах на авіабазі Баграм, спочатку на аеродромному полігоні, а потім в умовах реальних бойових дій.

Алгоритм роботи такий. Льотчик Су-25, під крилом якого висять ракети з лазерною головкою самонаведення, отримує від офіцера-авіанавідника, який підсвічує ціль «Кленом» БОМАНа, її координати, уводить Су-25 в пікірування й накладає центральну марку прицілу в район цілі, потім натискає на бойову кнопку. Після того як головка самонаведення ракети приймає відображений від цілі сигнал, відбувається сходження ракети. Льотчик після пуску може одразу виконати маневр виходу з атаки й заходу на чергову ціль. Ракета, зійшовши з-під крила Су-25, наводиться на ціль по відображеному від неї сигналу «Клена», встановленого на БОМАНі. Після зазвичай прямого влучання в ціль офіцер-авіанавідник переносить цілевказання на інший об’єкт, і дії повторюються до витрачання бойового комплекту керованих ракет Су-25. Дешево й ефективно.

За рахунок того, що підсвічування цілі здійснює БОМАН зблизька, відображений від неї сигнал потужніший, аніж у разі підсвічування з літака-носія. Тому значно зросла дальність пуску (під час пусків у бойових умовах вона коливалася в межах від 15 до 20 км). Оскільки платформа для «Клена» (БТР-80) нерухома й не піддається, як літак, хитанню та не впливає на процес підсвічування, більшість пусків давали прямі влучання, були навіть випадки, коли ракета входила всередину печери.

Володимир АЛЕКСЄЄВ,

Оксана УРЕТІЙ

na.mil.gov.ua

Реклама
Коментарі
Реклама

Зараз обговорюють