Зв'яжіться з нами

Історія

100 років тому був підписаний Берестейський мирний договір

Опубліковано

від

100 тому був підписаний Берестейський мирний договір, згідно з яким Німецька імперія, Австро-Угорська імперія, Османська імперії та Болгарське царство визнавали УНР самостійною державою.

Це був перший під час світової війни мирний договір і перший виступ новоутвореної української держави на міжнародній арені.

З початку грудня 1917-го війська більшовицької Росії вели неоголошену війну з УНР. Протягом місяця вони зайняли майже все Лівобережжя й Південь. 22 січня 1918 року ІV Універсалом Центральної Ради було проголошено незалежність УНР. Майже одразу делегація новоутвореної держави була відправлена до Береста (нинішній Брест у Білорусі) – на переговори з країнами Четвертного союзу – Німеччиною, Австро-Угорщиною, Болгарією й Туреччиною.

Українці щиро сподівалися на міжнародне визнання і на підтримку. Натомість більшовицька делегація на чолі з Левом Троцьким намагалася довести, що УНР взагалі не існує, а територію України контролюють війська Української СРР із центром у Харкові.

«Українці різко різняться від російських делегатів, – записав у щоденнику керівник австро-угорської делегації граф Оттокар Чернін. – Вони багато менш революційні й незрівнянно більше цікавляться власним краєм, ніж загальним соціалізмом. Їхні зусилля спрямовані на те, щоби стати якомога хутчіш самостійними. Вони ще не зовсім розуміють: чи це має бути повна міжнародна самостійність, чи самостійність у рамках федеративної держави».

Четвертний Союз визнав Україну самостійною державою з західним кордоном, що існував між Австро-Угорщиною й Росією до 1914 року. Холмщина і Підляшшя відходили до України. Докладнішу лінію кордону мала встановити змішана комісія відповідно до етнографічного розселення, зважаючи на бажання самого населення. Водночас, Договір передбачав встановлення дипломатичних відносин між деякими країнами, повернення військовополонених, обмін цивільних інтернованих, відмову від будь-яких анексій і контрибуцій, негайне відновлення економічних контактів і взаємного обміну товарами.

УНР зобов’язувалась до 31 липня 1918 року вивезти до Німеччини і Австро-Угорщини велику кількість хліба, цукру, м’яса, сала, яєць, льону, вугілля та інших товарів.

Скориставшись проханням уряду УНР про надання допомоги в боротьбі з більшовиками, Німеччина і Австро-Угорщина направили в Україну майже півмільйонну армію. Окупація завдала великої шкоди престижу Української Центральної Ради серед народних мас. Незважаючи на всі потуги, важко склалися також її взаємини з командуванням окупаційних військ. Позбавлена підтримки, Центральна Рада незабаром була розігнана окупантами. Їй на зміну прийшов гетьманський режим Павла Скоропадського, який, утім, теж довго не протримався.

Договір від 9 лютого 1918 року врятував УНР від поглинання більшовицькою Росією. 1 березня більшовицькі війська змушені були залишити столицю УНР Київ. Через тиждень до міста прибув уряд Центральної Ради. Більшовицьку владу було повалено, але ненадовго: через внутрішньополітичні чвари всередині українського політикуму, за рік більшовики знову були в Києві.

ukrinform

АТО

«Шість годин з вогнем пробивали коридор до позиції «Стас», або про один день бою за село Рідкодуб

Опубліковано

від

Від

ТОДІ ЗВЕДЕНИЙ ПІДРОЗДІЛ 30-ї БРИГАДИ РАЗОМ З ОКРЕМИМ РОЗВІДБАТОМ ВИВЕЛИ З ОТОЧЕННЯ 126 ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ГІРСЬКО-ПІХОТНОЇ БРИГАДИ ТА БАТАЛЬЙОНУ ТЕРОБОРОНИ «КИЇВСЬКА РУСЬ»

Своїми спогадами про події в районі Дебальцівського виступу, які відбувалися на початку лютого 2015 року, ділиться безпосередній учасник тих подій, головний сержант взводу сержант Олександр Никитюк, який на той час проходив службу в 30-й механізованій бригаді

— 6 лютого у зв’язку із загостренням ситуації на Дебальцівському напрямку зведеному підрозділу 30-ї окремої механізованої бригади, створеному для надання допомоги частинам, які потрапили в оточення, було поставлено бойове завдання висунутися в район населеного пункту Рідкодуб для забезпечення ротації підрозділів 128-ї бригади й батальйону «Київська Русь». Групу в складі 30 військовослужбовців, одного танка Т-64 й трьох БМП-2 очолив досвідчений командир взводу старший лейтенант Вадим Боднар,— пригадує Олександр Никитюк.

Серед тих, що увійшли до складу групи, були розвідники, гранатометники, снайпери, сапери, механіки-водії, які мали не тільки відмінну професійну підготовку, а й психологічну стійкість до дій в екстремальній ситуації. Але навряд чи хто з них тоді міг уявити, через які випробування доведеться пройти.

За даними нашої розвідки, населений пункт Рідкодуб, розташований у крайній східній точці оборони Дебальцівського виступу, перебував під контролем підрозділів Збройних Сил України. Основна наша позиція «Стас» була за два кілометри за цим населеним пунктом. Там зосереджувалися підрозділи 128-ї бригади, з кількома одиницями танків і БМП. З кінця січня російські окупанти стали постійно обстрілювати позицію з важкого озброєння. Серед особового складу було багато поранених і контужених. Їх треба було евакуювати в Дебальцеве, а потім у госпіталь Дніпра.

О 3-й годині ранку зведений підрозділ висунувся в призначену точку. Погода була «гірше не придумаєш». Сніг, який випав за кілька днів до цього, почав танути, і всі дороги перетворилися на важкопрохідне море бруду. У багнюці застрягали навіть танки.

— До Рідкодуба підійшли о 5-й годині ранку, — продовжує головний сержант взводу Олександр Никитюк. — Небо, затягнуте хмарами, ледь стало сіріти. Може, це нас і врятувало. Виявилося, що дані нашої розвідки застаріли: у селі вже були бойовики. Тільки-но наблизилися на відстань 300–400 метрів, як із крайніх хат по нас відкрили прицільний вогонь зі стрілецької зброї. Ми рухалися колоною, тому основний удар прийняли на себе ті, що були в її голові. На жаль, одразу дістав важке поранення наш командир старший лейтенант Боднар. Куля увійшла в неприкрите бронежилетом місце, пройшла навиліт і застрягла в бронепластині з другого боку. Я прийняв командування на себе. Щоб не залишатися мішенню й мати змогу вести вогонь силами всієї групи, наказав розосередитися. Розгорнулися в лінію й стали рухатися вперед під прикриттям броні трьох БМП-2.

Мабуть, наша поява стала для російських найманців цілковитою несподіванкою. Вони не могли визначити, якими силами їх атакують, і почали в паніці вибігати з будинків, у яких улаштували свої вогневі точки. Завдяки цьому ми зрізали одразу шістьох. Коли зайшли в найближчу хату, то зрозуміли, що бойовики облаштувалися тут міцно. Віконні отвори було закладено бетонними блоками й мішками з піском. Підлогу зірвано, і між балками в землі вирито окопи. Між будинками зроблено проходи в стінах і парканах, щоб не пересуватися по відкритих місцях. Сам Рідкодуб — це одна центральна вулиця й два ряди будинків по обидва боки. Усього налічувалося близько сотні будівель. Ми діяли наосліп. Майже в кожному будинку були позиції, звідки вели щільний вогонь із кулеметів, гранатометів, АГС, працювали снайпери. Тому нам довелося діяти за схемою: двоє прикривають вогнем, двоє зачищають. Спочатку закидуємо гранатами вікна, потім підвали, льохи й тільки опісля заходимо в будинок. Але навіть після вибуху гранат бойовики якимось чином залишалися цілими й відкривали вогонь. Так ми втратили двох наших хлопців — Льошу Буслаєва та Ігоря Новака, вісім вояків зазнали поранень. Велику загрозу становили їхні МТЛБ. На них були ПТКУРи, і вони, постійно маневруючи, вели вогонь з-за хат і посадок. Одну з наших БМП було підбито. На щастя, екіпаж вцілів.

Об 11-й до нас підійшла підмога. Окремий розвідувальний батальйон під командуванням офіцера з позивним «Варшава» вступив у бій у південній частині села, відтягнувши на себе значні сили бойовиків. За шість годин безперервного бою нам удалося пробити коридор до позиції «Стас». Ми одразу почали евакуацію поранених. БМП завантажили під зав’язку, і вона під охороною розвідників, які розмістилися на броні, без утрат дійшла до Дебальцевого.

Тим часом до бойовиків стало підходити підкріплення, також і танки. Вогонь ставав дедалі щільнішим. Нам насилу вдавалося утримувати коридор. До 14-ї години всі 126 військовослужбовців із позиції «Стас» організовано вийшли з оточення, не втративши жодного бійця. Мали тільки кілька поранених і контужених. Найнебезпечнішою була відкрита ділянка дороги на виїзді з Рідкодуба. Її прострілювали з танка, який ховався на закритій позиції. На щастя — жодного точного влучання, і всі наші машини вдало проскочили це небезпечне місце.

Наш зведений підрозділ замикав відхід основних сил. До того моменту від неї залишалося всього восьмеро вцілилих: 20 військовослужбовців зазнали поранень, а двоє загинули. Вкотре згадуючи той драматичний день, серце сповнюється гордістю за виконану роботу. Скільки життів нам удалося врятувати, скільки чоловіків, синів, батьків повернулося живими до своїх родин!..

Записав Олександр КІНДСФАТЕР “Народна Армія”

 

na.mil.gov.ua

Продовжити читання

Історія

Цього дня, 100 років тому, під час першої радянсько-української війни, більшовики захопили центральну частину Києва

Опубліковано

від

Від

Більшовицька армія під командуванням генерала Муравйова ввійшла до міста з боку лівого берега Дніпра і зайняла Печерськ і Липки – це були найбагатші квартали Києва, там мешкало чимало високопосадовців – як військових, так і цивільних та й просто заможних містян. Почався кількаденний кривавий грабунок міста, яке до того піддалося нищівній артилерійській атаці.

Київ обороняли приблизно дві тисячі вояків, які залишилися вірні УНР, – залишки Богданівського, Полуботківського, Дорошенківського, Богунівського й Гордієнківського полків, Гайдамацького коша Слобідської України, куреня Січових стрільців, вільного козацтва та чорних гайдамаків, – які не могли довго чинити опір більш ніж учетверо чисельнішим силам більшовиків.

Комендант Києва Михайло Ковенко, який фактично командував обороною, оголосив евакуацію. Відступали на захід Святошинським шосе – у бік Житомира. За військом вирушили міністри Української Народної Республіки й кілька десятків членів Української Центральної Ради на чолі з професором Михайлом Грушевським (його будинок був ущент розбомблений).

Червоноармійці влаштували в Києві справжнісіньку криваву баню: вдиралися до помешкань, витягали генералів, офіцерів і просто дорослих чоловіків і вбивали їх без суду і слідства. В більшості будинків, навіть на Хрещатику, вікна були наглухо забиті дошками. Навіть розмовляти українською мовою на вулиці стало небезпечно. У Маріїнському парку, де стояв самітній царський палац, урядував штаб Муравйова і ЧК під проводом завжди п’яного чекіста Полуянова. Сюди червоногвардійці звозили арештованих киян і тут же в Маріїнському парку їх розстрілювали… Число жертв більшовицького терору не відомо, але, за деякими підрахунками, воно сягало щонайменше п’яти-шести тисяч осіб.

«Київ заплатив дорогу ціну за це перше знайомство з більшовиками», – згадував член Української Центральної Ради й міністр продовольчих, а згодом земельних справ в уряді УНР Микола Ковалевський. Він не зміг евакуюватися і залишився в місті – обзавівся фальшивими документами і працював продавцем на молочарні на Малій Васильківській. «П’яні червоноармійці й матроси, обвішані кулеметними стрічками і гранатами на всю горлянку співали: «Эх, яблочко, сбоку красное. Что Украине… конец – дело ясное…»»

Варто зауважити, що безчинства головорізів Муравйова занепокоїли навіть членів маріонеткового радянського уряду України. Нагору пішли сигнали про надмірну жорстокість, пияцтво і мародерство «рабоче-крестьянской армии». У березні 1918 року в Москві на прийомі в голови ВЧК Фелікса Дзержинського члени колишнього армійського комітету Першої революційної армії звинуватили Муравйова в розправах, розстрілах, самодурстві, наданні воякам прав на пограбування здобутих міст і сіл. Була утворена спеціальна комісія, опитано чимало свідків у цій справі. Муравйова навіть арештували, але незабаром випустили – за нього заступилися впливові покровителі.

9 лютого 1918 року був укладений Берестейський мирний договір, відповідно якого півмільйонний контингент австро-німецьких військ почав займати територію Лівобережної України. Вже 1 березня більшовицькі війська змушені були залишити Київ. Через тиждень до міста прибув уряд Центральної Ради. Більшовицьку владу було повалено.

ukrinform

Продовжити читання

Історія

«…І ПОБИВ КНЯЗЬ МОСКВУ»

Опубліковано

від

Від

ПРО ПЕРЕМОГУ ОБ’ЄДНАНОГО ВІЙСЬКА ЛИТОВЦІВ, УКРАЇНЦІВ, БІЛОРУСІВ ТА ПОЛЯКІВ НАД МОСКОВИТАМИ НА ЧОЛІ З ВОЛИНСЬКИМ ВОЄВОДОЮ КОСТЯНТИНОМ ОСТРОЗЬКИМ У БИТВІ ПІД ОРШЕЮ

Як би не намагалася російська і радянська історіографія нав’язати нам паралельну реальність, у якій Україна і Росія завжди були друзями, а якщо воювали, то лише пліч-о-пліч проти спільного ворога, факти свідчать, про інше. Про прагнення Московії, а потім Росії знищувати українців і українське: військові походи, репресії, утиски, заборони… Вистачає в історії і прикладів гідної відсічі східному сусіду. Один з них — битва під Оршею 8 вересня 1514 року

Територія України через її геополітичне положення традиційно була ласим шматком для сусідів. На початку XVI століття вона опинилася в епіцентрі глобального протистояння двох полярних світів —Заходу і Сходу, ставши його активним учасником. Українці були в ньому значною силою, яка зробила можливим успішне зупинення агресії Московії, що планувала перешматувати мапу Європи, претендуючи передусім на «спадщину» Русі. Це сталося на етапі загострення чергової війни, яку Литва вела з Московією з 1512 року.

Як відомо, тоді більша частина території України входила до складу Великого князівства Литовського, і це була по суті литовсько-руська держава. Найпотужнішим українським регіоном у Великому князівстві Литовському була Волинь, яка ще за часів Київської держави процвітала у складі Галицько-Волинського князівства. І саме з міста Острог на Волині походив видатний полководець, якому і вдалося зупинити агресію зі сходу, Костянтин Острозький — представник славетної династії, котра зробила значний внесок у формування майбутньої української держави, будівничий міст, меценат тощо.

Нагадаємо, що 1514 року Велике князівство Литовське перебувало в унії з Польським королівством. Великий князь Литовський та король Польський Сигізмунд І недаремно довірив місію зупинення агресора князеві Острозькому — про його бойові звитяги було добре відомо. Він обіймав високу посаду Великого гетьмана Литовського і мав міцну репутацію талановитого полководця й мужнього воїна, який у бою бився поруч з простими вояками.

На той час Москві після чергової спроби нарешті вдалося захопити Смоленськ, і натхненне перемогою московське військо на чолі з воєводами І. Челядніним та М. Голіцею рушило до Дніпра. Під Оршею (місто на сході сучасної Білорусі), його зустріла об’єднана армія на чолі з Костянтином Острозьким, яка мала до 30 тисяч воїнів — литовців, поляків, русинів та литвинів. Для зручності можна умовно називати це військо литовським. Однак не слід забувати, що якраз етнічних литовців у ньому було найменше, адже у війську Великого князівства Литовського кількісно домінували українці (русини) та білоруси (литвини).

Вночі з 7 на 8 вересня 1514 року Острозький переправився через Дніпро на лівий берег і вишикував
військо в бойові порядки. На світанку його атакувала армія Челядніна. Цю атаку було успішно відбито.

Московити переважали за кількістю (за різними даними, їх було від 40 до 80 тисяч), але не за вмінням грамотно вести бій. До того ж Острозький використовував відсутність єдності між московськими воєначальниками, які запекло конкурували і навіть радо «здавали» один одного. Недооцінивши хитрість і досвідченість противника, московити в результаті удару литовців майже повністю втратили правий фланг. В атаку пішов лівий фланг загарбників, який також зазнав значних втрат.

Тим часом вершники Острозького вдали, що відступають. Московська кіннота кинулася навздогін й опинилася під артилерійським вогнем, а потім її із засідки атакував резервний загін. Ворог відступив на берег річки Кропивни між Оршею та Дубровно, і там його було вщент розбито. Переслідування московитів, що тікали до Смоленська, тривало до ночі. Московське військо втратило близько тридцяти тисяч вояків. Десятки бояр, півтори тисячі дворян і восьмеро воєвод, включно з Челядніним і Голіцею, потрапили в полон.

Перемога під Оршею — найбільша у воєнній біографії Костянтина Острозького, а їх, за найскромнішими підрахунками, було 33 у 35 боях.

У столиці, Вільнюсі, та у Варшаві волинського князя зустрічали як героя. У Київському літописі про цю криваву битву написано так: «Того ж року був бій Костянтина Івановича Острозького з Москвою під Оршею, за Дніпром на Кропивні річці. І побив князь Москву».

Саме з огляду на внесок українців у перемогу під Оршею 2014 року в Україні на державному рівні відзначалося 500-річчя цієї битви. На честь славної перемоги було викарбувано ювілейну монету. Краєзнавець Ігор Мельник наголошував, що основою війська Великого князівства Литовського була шляхта та прості воїни з Волині, Київщини, Сіверщини, Поділля, Підляшшя та Берестейщини, тобто в переважній більшості з українських земель. Як зазначає історик Юрій Мицик, і до Коронного війська Польського, яке становило майже половину об’єднаної армії, що билася під Оршею, належало чимало наших пращурів — мешканців Волині та Галичини. От і виходить, що внесок українців у перемогу під Оршею був вирішальним і з огляду на кількість (це, очевидно, не менш як третина війська), і з огляду на неперевершений військовий талант їхнього очільника, представника української еліти. Відомо також, що саме свій волинський полк Острозький тримав для рішучих ударів як елітарну, надійну та непереможну силу.

Підбиваючи підсумки, бачимо, що за півтисячоліття змінилося небагато: як тоді, так і тепер українці боронять від агресії Москви себе і водночас усю Європу. Міф «про споконвічну дружбу» України та Росії остаточно зруйновано.

Ольга НІКІФОРОВА “Народна Армія”

 

na.mil.gov.ua

Продовжити читання

Зараз обговорюють